30 Günlük Yoga Deneyimi-Tecrübeler

yoga-camel-pose

Hatırlarsanız şu yazımda size bir sanal yoga kursundan bahsetmiştim. 30 gün boyunca, günde en fazla 10 dakika sürecek seanslardan oluşuyordu. Gelelim ben neler yaptım 30 gün boyunca:

– Öncelikle iyi bir motivasyon ile ilk 15 dersi, yani 15 günü her sabah, düzenli olarak yaptım.

İlk 7 gün boyunca bazen sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 seans yaptım.

– Özellikle koştuğum günler, eve geldikten sonra ısınmış vücuda uyguladığım seanlar benim için en etkin olduğunu hissettiğim ve en faydalandıklarım oldular.

– İlk 15 günden sonra araya seyahat ve can sıkıntılarım eklenince düzenli olarak uygulayamamaya başladım! Anlayacağınız son 15 gün neredeyse iki katına uzadı!

– En keyifle ve mutlu-mesut yapabildiğim zamanlar kesinlikle sabah yataktan kalkar kalkmaz mat başına geçtiğim zamanlardı. Ben sporun her türünü sabah erken saatlerde yaptığımda daha motive oluyorum. Akşam birçok defa boş vaktim de olmasına rağmen hiçbir şekilde matımın başına geçemedim, seansın sadece 10 dakika olduğunu bildiğim halde.

– Uzun süredir, düzenli olmasa da, yoga ile ilgileniyorum. Oldukça esnek bir bedenim var. Buna rağmen videolarda hiç yapamadığım hareketler oldu. Ama o hareketlere hazırlık ve geçiş duruşlarını elimden geldiğince bırakmadan yaptım.

– Şimdiye dek hiç karşılaşmadığım, fakat özellikle koşan bir insan olarak koşu sonrası bacakların esnetilmesi sırasında çok işime yarayan, benim çok çok faydalandığım hareketler öğrendim.

Doğru bir şekilde nefes alma-verme konularında faydası oldu diyebilirim. Hareketleri yaparken Erin’i dinleyerek nefesimi kontrol altına alabildim. İtiraf etmek gerekirse başlarda bu konuda oldukça zayıftım.

Yaşadığım bu tecrübeler sonucunda söyleyebileceklerim şunlar: Ben kesinlikle yoga yapmaktan çok keyif alıyorum; vücudumu esnetmeyi, bedenimin sınırlarını zorlamayı seviyorum. Koşan bir insan olduğum için hele yoga hareketlerini, duruşlarını, akışlarını kendimden bağımsız olarak değerlendirmem imkansız. Yogi olmak gibi bir hedefim yok mesela. Çoğu yoginin yaptığı şeyleri; yani başımın üzerinde amuda kalkmayı, ya da bacaklarımı 180 derece açarak oturabilmeyi amaçlamıyorum. Yeni bir şeyler öğrenmek, bunun bedenimde yarattığı farklılıklara şahit olabilmek beni hem şaşırtıyor hem heyecanlandırıyor. Güzel bir tecrübe oldu benim için. Ama daha düzenli ve istikrarlı olabilmeyi isterdim tabi.

Ya siz neler yaptınız? Bu 30 günlük yoga deneyimine katılanlarınız oldu mu? Paylaşır mısınız benimle, bizimle yaşadıklarınızı?

 

 

 

30 Günlük Yoga Deneyimi-Tecrübeler” hakkında 2 yorum bulunuyor:

 1. ayşegül

  merhaba Dilaracım 🙂

  ne güzel olmuş yogaya başlaman, aslında bende uzun süredir pilatese gidiyorum, haftada 4-5 gün gitmeye çalışıyorum bunun dışında da artık sabahları işe gitmeden derste öğrendiklerimi evde kendim yapmaya başladım, o da yaklaşık 45 dakika sürüyor ama o kadar çok alıştımki artık her sabah haftaiçi haftasonu fark etmeksizin yapıyorum çok iyi geliyor özellikle esneme hareketleri.
  yoga ve pilates için birbirine yakın demişlerdi, sen daha önce pilates dersi de almıştım, peki sence yakınlar mı gerçekten ? aslında bende yoga denemek istiyorum ama bir yandan da kendi derslerimi ihmal etmek istemiyorum.
  bu uyguladığın programın tam olarak adı nedir, belki evde denmelere başlayabilirim bende pilatesten sonra 🙂
  aslında esneme hareketleri o kadar önemliki, yaptığımız spordan belkide daha önemli, çünkü o spordan verim almamız için kaslarımızı bir güzel esnetip işe yarar hale getirmemiz gerek, keşke diyorum daha uzun vakit olsa da daha çok esneme hareketi yapabilsem..
  sabah erken spor yapmaya bende çok alıştım ama sanırım ben fazla erken yapıyorum, haftasonu yürüyüşlerim 5:30 gibi başlıyor ondan öncede biraz pilates hareketleri yapıp öyle yürüyüşe gidiyorum ama artık bir tur koşu bir yürüyüş şekline çevirdim, dizimdeki sorun pilatesten sonra biraz düzeldi gibi,
  haftaiçi ise derstteki pilates hareketlerini yapıyorum o da 5 gibi başlıyor, kendimi kesinlikle en iyi hissettiğim zamanlar 🙂

  Cevapla
 2. güneş

  ben de üye oldum ve ilk günler çok güzel yaptım sonraları akşamları yaparım dedim ama yapamadım sizinle aynı duyguları paylaşıyorum aslında çok güzel program.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir