Diyet, Rejim Değil; Yaşam Biçimi!

healthy-life

Instagram hesabım üzerinden beni takibe alan, yaşları oldukça genç kızlar, kadınlar var son dönem. Bu yazıyı bu gencecik insanlar için yazmak istedim. Beni takibe alan bu arkadaşların profillerine girdiğim zaman gördüğüm şey beni çok üzüyor. Neden mi? Çünkü hepsi diyette, hepsi rejimde! Paylaşımlarına baktığım zaman iki zeytin, bir kibrit kutusu peynir, bir incecik dilim ekmekli sabah kahvaltıları; 3 badem’li, marketlerden satın alınabilen içi peynir dolgulu ama aslında içindekilere baktığınızda gayet uzak durulması gereken krakerler tükettikleri ara öğünler görüyorum. Hedefler (-20) kilolardan başlıyor. Hedef tarihler hep yaz aylarının başı!

Sevgili gencecik arkadaşlarıma, onların takip etmekte inat ettikleri bu yoldan zamanında geçmiş, kalıcı bir faydasını görmemiş, durup durup hep kilo almaya devam etmiş, bu sebeple uzun süre isyanlarda olmuş, depresyona girmiş, kilo alıp vermekten bedeninde deformasyon meydana gelmiş bir kadın olarak bir kelime ile seslenmek istiyorum 🙂 YAP-MA-YIN!

20’li ve 30’lu yaşlarım aynen bu şekilde geçti benim. Aldığım gençlik ve sonrasında kadın dergilerinde her sayıda en az birkaç tane diyet yazısı olurdu (Hala var mı bilmiyorum, zira o tarz dergiler tarih oldu artık bana). Kullanılan modellerin fotoğraflarına ve dümdüz karınları, incecik bacaklarına ne kadar hayranlıkla baktığımı, bazen günlerce bir şey yemediğimi, hatta yesem bile pişman olup gidip kustuğumu hatırlarım. Şimdiye baktığımda keşke diyorum, bana da bunların ne kadar yanlış olduğunu anlatan, asıl yapmam gerekenin ne olduğu konusunda beni eğiten, bana kendi beslenmesi, kendi yaşamı ile örnek olan birileri olsaymış.

healthy-living-making-better-choices

Diyet, rejim işlerini; bir anda X kilo vermeyi bir kenara bırakmanın ve yaşamınızı fit ve sağlıklı kalmaya, temiz ve doğru beslenmeyi öğrenerek bunu bir yaşam biçimi haline getirmeye adamanın zamanı sizce de gelmedi mi? Bu platformda yıllardır yazıyorum, anlatmaya çalışıyorum dilim döndüğünce. Bu konudaki uzmanlığın nereden geliyor diyenleriniz için: Çok okuyorum. ODTÜ Sosyoloji mezunu olmanın hayatıma kattığı birçok olumlu şeyin başında sorgulamak, araştırmak, okumak, daha çok araştırmak gelir. Bulamayacağım, ulaşamayacağım hiçbir bilgi yok benim. Bu konuda alçak gönüllü olamayacağım. Koskoca 20 küsür yıldan bahsediyorum. Okumanın, araştırmanın yanı sıra bizzat kendi üzerimde, kendi bedenimde, psikolojimde meydana gelen koskocaman, olumlu değişiklikler de bu konu hakkında bu kadar kendimden emin bahsetmemin nedeni elbet.

Bıkıp usanmaksızın anlatmaya çalıştığım “temiz beslenmeyi, düzenli hareket etmeyi bir yaşam biçimi haline getirin” konusu için size tekrar bazı yazılarımı hatırlatmak istiyorum. Tümünü okumanız en fazla bir saatinizi almaz! Yaşamınızın yönünü tamamen, doğru bir şekilde değiştirebilmek sadece sizin elinizde. Lütfen kendinize kısa vadeli saçma sapan diyet, rejim listeleri ile daha fazla zarar vermeyin. Kocaman, rengarenk bir tabak dolsusu yiyecek ile kahvaltınızı edebilirsiniz. Doyarak fit kalabilirsiniz. Önce bunu gerçekten istemeniz gerekiyor elbet. Faydası olacağına inandığım birkaç yazım ile başbaşa bırakıyorum sizi:

  • Öncelikle neymiş bu “Temiz Beslenme” diyorsanız, gayet kapsamlı yazım için tıklayın lütfen.
  • Kendi yemeğinizi pişirmenizin ne kadar önemli olduğunu anlatan bir yazı yazmış, bir video eklemiştim. Bunu da okumanızı ve videoyu seyretmenizi öneririm.
  • Metabolizmanızı hızlandırmak için temel bazı maddelere değindiğim bu yazıyı da mutlaka okumanızı ve buradaki maddeleri hep hatırlamanız önemli.
  • Hareket etmeye, egzersiz yapmaya zaman bulamıyorum diyenleriniz için şurada çok eğlenceli bir yazım var. Hala çoğunu uygularım 🙂
  • Sağlığımıza zararlı X malzemesi yerine hangi Y malzemesini kullanarak beslenmemizde değişiklik yaratabileceğimize ilişkin, görsellerle anlatmaya çalıştığım yazı dizisinin ilkini burada, ikincisini şurada ve sonuncusunu da burada bulabilirsiniz.
  • Hayattan keyif alarak yaşamanın “bencesi”ni yazdığım yazım için de sizi buraya almak isterim 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir