“Egzersiz Yapmaya Zaman Bulamıyorum” Diyenler!

no excuses

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyenlere bu sektörde çalışan tüm uzmanların önerdiği şeyleri alt alta sıraladığımızda sanıyorum ki  hepsinin ortak söylemleri arasında “Gün içerisinde mutlaka hareket etmek gerekliliği” gelecektir; hem de günde en az 30 dakika! Bu 30 dakika içerisinde ister yürüyün hızlı tempoda, ister koşun, ister minik egzersizler yapın. Ne yaparsanız yapın, günde en az 30 dakikanızı hareket etmeye ayırın!

Özel olarak bu işe zaman ayıramayacağını düşünen sizler için eğlenceli bir yazı hazırlamak istedim 🙂 “Zamanım yok ki” diyenlerdenseniz eğer, aşağıdaki maddeleri birer birer okudukça bunların aslında ne kadar kolay, yapılabilir olduğunu; uygulamaya başladıkça da -toplamda- belki de 30 dakikadan fazla hareket etmeye gün içerisinde zaman ayırabileceğinizi göreceksiniz. Başlayalım mı?

1- Dişlerinizi fırçalarken squat hareketi yapın!

Uzmanlar dişlerimizi en az 2 dk. boyunca fırçalamamız gerektiğini söylüyorlar. Banyoda ayna karşısında ayakta durarak diş fırçalamak yerine bu 2 dk.’yı squat yapmak için değerlendirmek mümkün 🙂 Ben arada denerim, agresif değil de sakin ve kontrollü bir şekilde 2 dk. boyunca 40 adet squat yapmışlığım var! Bu madde telefonla konuşurken de geçerli olabilir 🙂 Squat yerine topuk kaldırma (ayak parmakları üzerinde durma) hareketi de olur.

2- Havanın uygun olduğu zamanlarda işe yürüyerek gidin!

Araba ya da toplu taşıma araçlarında günümüzün oldukça büyük bir kısmını kaybediyoruz ne yazık ki 🙁 Havanın da müsaade ettiği günlerde -eviniz ve iş yeriniz birbirine öyle çok uzak değilse tabi- işinize yürüyerek gidin. Ya da toplu taşıma kullanıyorsanız birkaç durak erken inin. Her gün gittiğiniz yoldan farklı bir güzergahtan işe gidin, eve dönün.

3- Asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edin!

Benim dokuz katlı binanın tepesine merdivenle çıkmışlığım çoktur! Acelenizin olmadığı zamanlarda özellikle, merdiven çıkmak hem bacaklarınız hem de kalbiniz için güzel bir egzersiz olabilir.

4- Ofisinize en uzak tuvaleti-lavaboyu kullanın!

İş yerinizde tuvaleti kullanmak için günde en az birkaç defa –eğer benim gibi bol su içiyorsanız, en az mesai saati boyunca 10 defa!– masanızdan kalkıyorsunuz değil mi? Size en yakın tuvaleti kullanmak yerine bir kat yukarıda, ya da koridorun en uzağında kalanı kullanmayı deneyin 🙂

5- Alışverişte sıra, ya da duraklarda araç beklerken topuk kaldırma hareketi yapın!

Özellikle ayakta sabit durarak beklemeniz gereken her durumda –ben genelde araç beklerken çok yaparım– topuk kaldırma hareketi yaparak hem hareket eder, enerji yakar; hem de baldırlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

6- Öğle yemeği saatlerinizde masanızda oturmak yerine yemekhaneye, dışarıya, parka gidin!

Özellikle mesai saatini masa başında geçiriyorsanız bu madde sizin için daha anlamlı olmalı 🙂 Avrupa ve Amerika’da özellikle öğle yemeği saatlerinde takım elbiseli-döpiyesli bir sürü insan görürsünüz yemeğini parklarda yemeyi tercih eden. Evet haklısınız, bizim o kadar çok, büyük, çiçeklerle bezeli, yemyeşil, huzur dolu, adım başı parkımız yok! Olsun varsın, siz yine de ya evden getirdiğiniz yemeğinizi ya da sandviçinizi dışarıda bir yerlerde yemeyi deneyin mümkün olabildiğince.

7- Televizyon seyrederken program her reklama girdiğinde yerinizden kalkın ve hareket edin!

Ülkemizde televizyon programları arasındaki reklamların sıklığı ve uzunluğuna bakınca, zaten 30 dakika günlük hareketi bu zaman zarfında bitiririz diye düşünmekteyim 🙂 Televizyon her reklama girdiğinde yerinizden kalkın, yere uzanın ve eşiniz-çocuklarınız ya da sevdiceğinizin hayretten kocaman açılmış gözleri eşliğinde 10 mekik ya da yapabiliyorsanız 10 şınav çekin; 40-50 sn. plank pozisyonunda durun. Burada yine squat da yapabilirsiniz tabi. Şeker-çikolata reklamı çıktığında ise sayıyı arttırmanızı tavsiye ederim 😉

8- Oturduğunuz yerde karın ya da üst bacak kaslarınızı sıkıp bırakın!

Diyelim ofiste masadasınız, ya da evde sandalye üzerinde. Dik oturup karın ya da üst bacak kaslarınızı sıkıp, 10-15 saniye sonra yavaşça bırakın. Aklınıza her geldiğinde 10-15 defa yapın bu hareketi. Daha sıkı karın ve üst bacaklar için bundan iyisi Şam’da kayısı 🙂

Ben, özellikle spora en az 1-1,5 saat ayırıyor olmama rağmen gün içerisinde, bu maddelerin bir çoğunu aklıma geldikçe yapıyorum. Eğer bu maddelere ekleyeceklerim var diyorsanız, aşağıya yorum olarak da bekliyorum heyecanla 🙂 Önümüz yaz, ne kadar erken başlarsanız ve alışkanlık haline getirebilirseniz bunları o kadar iyi. Bahaneleri rafa kaldırın, lütfen. Unutmayın “Bahaneler kalori yakmaz“!

 

“Egzersiz Yapmaya Zaman Bulamıyorum” Diyenler!” hakkında 5 yorum bulunuyor:

 1. ayşegül

  selammm 🙂
  bu maddelere özellikle hayatımda yer verdiğim için pek hareketsiz sayılmam ama bazen insanların uykularından,keyiflerinden çok feragat etmediklerini bu yüzden de aldıkları kilolar için isyan etmelerini çok anlamsız buluyorum nedense. hiç vakti olmayan çok yoğun çalışan insanlara birşey diyemem fakat hareketsizlik gerçekten bir hastalık ve belkide bütün hastalıkların başı. fırsat buldukça hatta özellikle zaman yaratıp her gün mutlaka birşeyler yapıyorum, umarım ileriki yaşlarda bunların faydasını görürüm 🙂 ama arada vücudu dinlendirmek gerektiğini de bu maddelere ekleyelim bence 😉 sonra bacaklar isyan edebilir 😉
  sevgiler..

  Cevapla
  1. dilara

   sevgili ayşegül,
   tabi ki bu maddelerin her birini bir gün içerisinde yapmıyoruz 🙂 farkındayım hepsi bacak ve core kaslara yönelik olmuş. ama biliyorsun ki vücudumuzu taşıyan en önemli uzuvlar bacaklar ve ne kadar kuvvetlenirlerse o kadar iyi 🙂
   sevgiler,

   Cevapla
 2. alpni

  Bu günlerde Türkiye de spor ? İhtiyaçlar hiyerarşisinde kaçıncı sırada gelir ? sorunsalıyla kafa yoruyorum.

  Bu bahsettiklerinle ve disiplin kültürünü yayma çabanı gönülden destekliyorum; Türkiye de spor yapma gayretinde olmak; Eğitim,gelişmişlik bir standart koymuşluk ve yaşamı idame ettirme biçimidir. Bu yüzden ihtiyaçlar hiyerarşisinde sekizinci,dokuzuncu ya da sonuncu sırada geldiğini düşünüyorum.

  Spor salonlarında,parklarda caddelerde sporla iç içe insanları görünce seviniyorum.Spor yaptıkları için değilde o bilince ulaşmış oldukları beni en çok sevindiriyor.

  Cevapla
  1. dilara

   Sevgili Alpni,
   inan aynı şeyleri hissediyoruz.
   uzun yıllardır takip ettiğim, hiç spor yapmayan da en azından yaptığından hiç bahsetmeyen bir sürü moda-yaşam-yemek blogu sahiplerinde bile bu bilinçlenmeyi ve farkındalığı görüyorum. artık herkes sağlıklı ve temiz beslenme, hareket etme üzerine mesajlar veriyor.
   kimin verdiğinin, ya da ne zaman verdiğinin, ihtiyaçlar hiyerarşisinde kaçıncı sırada olduğunun önemi yok. BİR TANE HAYATIMIZ VAR! ve bu sebeple nefes alarak uyandığımız her sabah o hayatı iyi ve sağlıklı yaşamak için bir şeyler yapmalıyız.
   benim de bu konudaki düşüncelerim bu şekilde:)

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir