Evdeki Hesapların Çarşıya Uymadığı Zamanlar!

motivation

Spor yapmayı ne kadar sevdiğimi ve sonrasında koşmaya ne kadar tutkulu bir biçimde bağlandığımı biliyorsunuz artık. One Life Be Fit ayrı bir blog olduysa bunu öncelikle bu koşu tutkuma borçlu biraz da 🙂 Koşmayı o kadar sevdim, koşarken kendimi o kadar güzel ve özgür hissettim ki tuttum 2014 yılı hedeflerim arasına 1500 kilometre koşmak gibi bir madde koydum. Ocak ayından bu yana sadece 134 kilometre koşmuşum! Önce sağ dizimde şiddetle, sonra da diğer dizimde nükseden sakatlık sebebiyle tam 12 haftadır koşmuyorum! Son bir aydır dizlerimi zorlamamaya gayret ederek bacak üst kaslarımı-kuadrisepsleri- güçlendirecek egzersizler yapıyorum. Doktorum Mayıs başına kadar kati suretle koşmamı yasakladığı için yürüyüş yapmaktan öte hareket edemedim. Dizlerim ara ara sızlıyor hala, ama ben artık o sızıları hissetmemeye programladım kendimi.

Velhasıl yavaştan güçlenen bacaklarım sayesinde 1 Mayıs itibari ile tekrar sahile, koşu parkuruma dönüyorum 🙂 Tabi bu defa çok dikkatli olacağım. Öyle bir anda 8-10 kilometreler yapmayacak, biraz koşup biraz yürüyerek, kontrollü başlayacağım. Hal böyle olunca Koşu Takvimi-2014 yazımda bahsettiğim ve koşmayı planladığım ilk iki yarışı pas geçmiş oluyorum; önce Nisan sonu Bodrum, sonra Mayıs başı Bozcaada! Bu yüzden başlığımız “Evdeki Hesapların Çarşıya Uymadığı Zamanlar” 🙂

Ben bu yaşıma dek hep hedefler, listeler, programlar ile yaşadım. Bir kısmı zamanında olamadı, tamamlanamadı belki; ama o listelerde yer alan maddelerin üzerlerini birer birer çizdiğimde çok mutlu oluyorum. Hem de bu kadar programlı olmanın beni disipline ettiğine inanıyorum.

Şimdi;

Mayıs başı itibariyle güzel ve hareket dolu günlere adım atıyor olmayı planladım. Eğer aranızda benim gibi istemeden de olsa günlük hareketlerinden, egzersizlerinden eksik kalmış olanlarınız var ise bana katılmak isteyenlere bu blogun kapıları ve tüm imkanları sonuna dek açık biliyorsunuz 🙂 1 Mayıs itibari ile her hafta KENDİ egzersiz programımı yayınlayacağım. 6 -7 hareket ve her hareket için tekrar ve set sayısı. Bu hareketler vücudumuzun her bölgesini ayrı çalıştıracak örnek egzersizler olacak.

Egzersizlerin yanında beslenme alışkanlıklarımı da paylaşacağım. Tarif yayımlamam konusunda çok istek geliyor sizden. Ne yazık ki ben ölçü ile çalışmayan biriyim. Ayrıca bu konuda sosyal medya ve internet derya-deniz 🙂 O sebeple tarif olmasa da özellikle akşam yemekleri için dönüşümlü yiyebileceğimiz yemek alternatiflerimi paylaşabilirim diye düşünüyorum. Çünkü ben de çok bunalıyorum her akşam ne yapsam, ne yesek diye düşünmekten!

Her gün düzenli egzersiz ve temiz beslenmeye devam ederken bol bol su tüketmeye devam. Siz de lütfen mümkünse sabahları ılık ve limonlu su içmeye, hatta çeşitli meyve ve otlar ile tatlandırdığınız suları sürahide hazırlayarak tüm gün bu vitaminli ve hoş aromalı suları tüketmeye gayret edin. Su dışında gazlı içecekler ve kutu meyve sularından da mümkün olduğunca uzak durun.

Bize en çok zarar veren, bizi yorgun ve (aslında) mutsuz yapan besinler şekerli, tatlı besinler artık bildiğiniz üzere. Dolayısıyla doğal yollardan yani meyve, yemiş ve sebzelerden alacağımız şeker dışında tatlı girmeyecek yine vücuduma. Bu konu ile ilgili gurur duyuyorum kendimle. Hurma ve taze meyveler bütün isteğimi karşılıyor ve beni oldukça mutlu ediyor. En büyük kaçamağım dondurma. O da haftada bir defa bile değil. Sadece, Nisan başı doğum günleri ile kuşatılmış olduğumuzdan sebep bir kaç dilim pasta yemekten alıkoyamadım kendimi itiraf edeyim.

Güzel bir hafta sonu geçirin. Kafaca, hareketli bir Mayıs ayına hazırlanmaya başlamak için zamanımız var. Bu arada kendinize iyi bakın 😉

Evdeki Hesapların Çarşıya Uymadığı Zamanlar!” hakkında 8 yorum bulunuyor:

 1. ayşegül

  oleyyyyy dilara geri döndü 🙂

  canım tekrar geçmiş olsun az kaldı pistlere dönüyorsun 🙂
  bu konuyu çok sevdim özellikle ne yeriz ne içeriz kısmını, egzersiz konusunda genelde standart şeyler yapıyorum ama HİÇ AKSATMADAN yapmam benim en büyük disiplinim. biliyorsun benimde dizimde sorun var ve sadece tempolu yürüyüş yapıyorum her gün devam arada belki 1 gün kendimi dinlendiriyorum – ki o da gerekiyor 🙂 yürüyüş sonrası hafif ezgersizler ve esneme hareketleri ile günü kapatıyorum 🙂 son birkaç haftada değişiklik olarak sadece sabah kalkınca akşam yaptığım egzersizle güne başlamaya başladım 🙂 15 dakikalık egzersiz (ufak setlerle) ve sonrası yine ufak bir esneme yapıyorum sabah iş olduğu için hızlandırılmış gibi oluyor 🙂
  beslenme konusunda ise birkaç diyetisyen değiştirmiş biri olarak hemen hemen nasıl beslenmem gerektiği öğrendim, kilomu artırmaya çalışıyorum son günlerde, çünkü yine en son diyetisyen maceramda yağ oranım çıkmadı ve 34 kg idim. şimdi sağlıklı bir şekilde artırmaya bakıyorum çok zor ama yapmam gerek :/ kilo almak kilo vermekten daha zordur derlerdi ve asla inanmaz dalga geçerdim, büyük konuşmamak lazımmış..
  senin sağlıklı tariflerin bana bu konuda çok yardımcı olacak eminim, buna çoook seviniyorum 🙂 o enerji bombalarının tadı damağımda zaten 🙂

  iyiki burdasın iyiki bu blog var 🙂
  sevgiler,

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   sevgili ayşegül,
   öncelikle konuştuğumuz üzere diyetisyene başlamış olman inan beni çok mutlu etti.
   enerji bombalarından yine yapar yine paylaşırım ne olacak:)

   Cevapla
 2. alpni

  Koşmak yerine hızlı tempo yürüyüş ile devam et Mayıs’ı derim.
  Hedefler gerçekleşir,revize olur,gerçekleşmez vs bunlar önemli değil.Sağlık daha önemli.

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Sevgili Nihat,
   çok hafif ve yavaştan başladım.. bakalım, zorladığı noktada duracağım..

   Cevapla
 3. İmge

  Dilaracım koşmaya başlayacak olmana çok sevindim. Ayrıca 1 Mayıs’tan itibaren yayınlayacağın programı merakla bekleyen ve gıkımı çıkarmadan uygulayacak olan takipçilerin arasında ben de varım!! 🙂 Malum bu aralar önce Adana sonra seyahat mahvetti spor ve beslenme düzenimi! Acilen kendime gelmem gerek. Ve sana güveniyorum.;)

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   İmgecim, birlikte de uygulayabiliriz programı.
   Havalar güzelleştikçe sahile inip yürüyüşler, üzerine parkta bu egzersizler süper olabilir, ne dersin?

   Cevapla
 4. tuğçe

  Merhaba!

  Saat 23.00 sularını bulmuşken ve ben uyumayı planlayıp bilgisayarımı kapatma kararı almışken instagram hesabınızı buldum, ‘evdeki hesap çarşıya uymadı’ 🙂 Tek tek ve çok büyük keyifle önce instagram hesabınızı, deyim yerindeyse, ‘hatmettim’, sonra da blogunuzu.

  Beslenme, spor, sağlık, fit olma (…) gibi konularla hep ilgili olmuş ancak uygulamaya çok yeni sayılabilecek bir süre önce başlamış ve henüz yolun çok başında olan bendenizin tarifleriniz, motive eden içeriğiniz ve en çok da hissedilen pozitif enerjiniz ile karşılaşması evrenin bana ‘Doğru yoldasın, devam!’ deme şekli olsa gerek 🙂

  Hedeflerinizin üzerine tickler atmanız dileğiyle, takipteyim 🙂

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   sevgili Tuğçe, hoş geldin öncelikle 🙂
   birlikten kuvvet doğar diye boşuna dememişler. benim de motivasyon kaynağım böyle bloglar ve instagram hesaplar olmuştu zaten.
   şimdi ben ilham olabiliyorsam çok sevinirim gerçekten.
   hedeflerimize birlikte tikler atabilmek umuduyla :))

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir