Faydalı Bilgiler

active-me

Okuduğum dergilerde ki sağlıklı yaşamak ve temiz beslenmekle ilgili bazı araştırma sonuçlarını ve önemli bilgileri Evernote’a kaydediyorum unutmamak için. Bazılarını buradan da sizlerle paylaşmak istedim:

* Doğru beslenmek ve egzersiz yapmak kadar düzenli ve yeterince uyku uyumak da önemli olmalı hayatımızda!

Cleveland University Hospitals Case çalışmasına göre, günde beş saat ve daha az uyuyan ya da kalitesiz uykusu olanlarda bir hafta içerisinde özellikle ciltte yaşlanma belirtilerinin gözle görülür şekilde ortaya çıktığı saptanmış. Bu sebeple cildin gençliğini korumak adına yedi saat veya daha fazla uyumaya özen göstermelisiniz.

* Yapılan birçok araştırma ortaya koyuyor ki yüksek oranda şeker tüketimi ve depresyon, birbirleriyle yakından ilişkili!

 Wake Forest Tıp Fakültesi‘nde yapılmış bir çalışmaya göre şeker ve doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler tüketen insanlar kısa bir süre sonra uygulanan hafıza testlerinde başarısızlık göstermişler. Aşırı şekerli ve yağlı yiyecekler tüketmenin öğrenme kabiliyeti, karar alma mekanizması ve hatırlamaya ilişkin konularda neden bu kadar olumsuz etkili olduğu hala araştırılıyor.

* Aktif bir yaşam sürdürmek zihnini korumak için önemli!

Ontorio Beyin Enstitüsü‘nün yaptığı bir çalışmadan elde edilen raporda fiziksel olarak aktif olmak ile Alzheimer riskini yaklaşık 40% oranında azaltabileceğin ortaya koyulmuş. Düzenli egzersiz beynin hipokampüs denilen, hafıza ile ilgili kısmında yeni sinir hücreleri oluşturuyormuş!

* Fıstık ezmesi dikkatli tüketildiğinde faydalı!

British Journal of Nutrition‘da yayımlanan bir çalışmada kahvaltıda yer fıstığı ezmesi yemek, gün boyu hissedebileceğin açlık hissini bastırabiliyormuş. Fıstık ezmesinde bulunan lif, protein ve yağ iştah kontrolü için birlikte çalışıyor. Eğer ki yulaf ile birlikte tüketirsen harika 🙂 Yalnız tabi günde bir çorba kaşığı ile sınırlaman kaydıyla.

* Yağları tamamen hayatınızdan çıkarmayın! Sağlıklı yağlarla barışın.

British Journal of Nutrition sadece beslenme düzeninize ekleyeceğiniz avokado, fındık-ceviz, somon balığı ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ile günlük kalori alımını değiştirmemeniz halinde bile belli bir oranda kilo ve yağ kaybedeceğinizi ortaya koymuş.

* Sıfır karbonhidrat yarar yerine zarar getirir! Yağ yakabilmek için kompleks karbonhidratlara ihtiyacımız var!

Kompleks karbonhidratlar içerdikleri yüksek lif sebebiyle sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini dengede tutar, enerjik hissetmeye ve tokluk hissine sebep olurlar. Tüm sebze ve meyveler, tahıllar kompleks/ “iyi” karbonhidratlara örnektir. Sabahları meyve ve yulaf tüketmek, yumurta tüketmek ile vücudunuza sağlıklı karbonhidrat almış olursunuz.

 

Faydalı Bilgiler” hakkında 2 yorum bulunuyor:

 1. mugealp

  Teşekkürler yeni bilgiler ve paylaşım için. Uyku konusunda ben de çok dikkat ediyor en az 7-8 saat uyumaya gayret ediyorum. Hele yoğun egzersiz yaptığım gün vücudumda hissettiğim hafif ağrılar ve yorgunluğu keyifle uykuya geçmemi sağlıyor.
  Karbonhidratsız yaşamayı maalesef ki deneyenlerden biriyim 🙁 ve hala yarattığı yoksunluk hissiyle savaşıyorum. Blogunda paylaştığın şekilde temiz beslenerek ve yine de hiç bir şeyi yasaklamayarak beslenmeye gayret ediyorum.
  Fıstık ezmesini önermiş olduğun gibi muzla ve koşu öncesi alıyorum ve bu öğünümü çok seviyorum.
  Sevgiler….
  P.S. Umarım dizin daha iyidir..

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Yoğun egzersiz sonrası vücudu dinlendirmekle çok doğru davranıyorsun müge. karbonhidratsız hayatı değil de, kontrollü ve iyi kaynaklı karbonhidratlarla bir hayatı benimsemek lazım. gücümüzü, enerjimizi karbonhidratlardan alıyoruz unutma:)
   dizim iyi gibi. hareketlere başladım evde 2 gündür. ufak ufak.. teşekkürler ilgine,
   sevgiler

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir