Hafta Sonunu Sağlıklı Geçirmek İçin!

healthy-decision

Genelde hafta içi yeme-içmemize daha dikkat eder, hafta sonunu biraz daha rahat geçiririz! Hafta sonu dışarı çıkmak, geç saatlere kadar kalmak, partilere-kulüplere gitmek, içki içmek ve sosyalleşmek için daha uygundur çünkü! Ertesi gün iş yoktur, saatlerimiz kısıtlı değildir ve eş-dost ile görüşme olasılığımız haliyle daha fazladır. Fakat sağlıklı ve fit kalabilmek için haftanın yedi günü de bizim için aynı önemde olmalı.

Sadece birkaç küçük ipucu ile hafta sonumuzu da sağlıklı ve sonrasında vicdan azabı çekmeden geçirmemiz mümkün desem?

1- Hafta sonu sabah erkenden egzersiz yaparak güne başlayın! Efektif yapılmış 20 dakikalık bir egzersiz bile hiç egzersizden iyidir, unutmayın 🙂 Mümkünse dışarıya çıkın, koşun; olmadı hızlı tempo yürüyün.

2- İçecek tüketiminizi sınırlamaya çalışın! Tabi bu sınırlama su için geçerli değil. Gün içerisinde en az iki litre su tüketmeniz çok önemli. (Kendimden örnek vermem gerekirse, içki içmeyi çok seven bir kadınım. İçki dışında kola ve meyve suyu içmem. Aralarda olmak kaydıyla, sınırlı da olsa soda ve tonik tüketiyorum. Hafta sonu sosyalleşmelerinde iki kadeh ile sınırlıyorum kendimi).

3- Sanki hafta içi yemek yiyormuşsunuz gibi yiyin. Yani hafta içi nasıl öğün atlamıyorsak, ara öğün yapıyorsak; yemeğimizi sakin yiyorsak aynı şekilde hafta sonu da farklı davranmayın. Sakın parti ya da özel bir davete çok aç gitmeyin! Önden bir elma yemeniz bile sizin kontrollü olmanıza etkisi olacaktır. Penn State Üniversitesinde yapılmış bir araştırma yemekten 15 dakika önce bir elma yiyenlerin yemekte 150 kalori daha az tükettiklerini ortaya koymuş.

4- Düzenli uykunuzu almaya gayret edin! Hafta sonu da olsa çok uykusuz kalmayın. Hafta sonu uykusuz geçen gecelerin sonrası haftaya dinç başlamak zor olabilir.

5- Evde tıkılı kalmayın, kendinizi dışarı atın! Özellikle bir miktar bile güneş varsa dışarıda D vitamini depolarınız için dışarıda olmak iyi gelecektir 🙂 Boş boş oturduğunuz ve hareketsiz kaldığınız zamanların, canınızın hep bir şeyler yemek için sizi dürttüğü zamanlara eşit olduğunu hatırlayın 🙂

6- Rahatlamak için, kendiniz için zaman ayırın! Yoğun ve koşuşturmalı, kimi zaman çocukların peşinde bir hafta geçirdiyseniz eğer hafta sonu iki saat bile olsa kendiniz için bir şeyler yapın. Sevdiğiniz hobiniz ile uğraşabilirsiniz. Sakin-sessiz bir film izleyebilirsiniz. Özellikle bir süre zihninizi ve bedeninizi dinlendirin. Bilgisayar ve sosyal medyadan uzak kalın o birkaç saat.

7- Dışarıda yemeniz gerekse bile sağlıklı ve temiz besinler içeren alternatiflere yönelin! Kızartma yemekten kaçının. Kremalı soslar ve tatlılardan uzak durun. Büyük porsiyonlarda yemek geliyorsa yanınızdaki ile paylaşmayı teklif edin. Özellikle “açık büfe” mantığından dinlenip dinlenip kaçın!

8- Gülümsemeyi unutmayın! Çünkü gülümsemek modumuzu değiştirir, endorfin salgılatır vücudumuza.  Ve en güzeli bulaşıcıdır:)

Sağlıklı kalmak verdiğiniz en önemli karardır, unutmayın. Harika bir hafta sonu dilerim 🙂

Hafta Sonunu Sağlıklı Geçirmek İçin!” hakkında 6 yorum bulunuyor:

 1. ayşegül

  uzun zaman sonra tekrar merhaba 🙂
  umarım ayağındaki sorun tamamen geçmiştir, bende buralardan biraz uzak kaldım sanki, bütün maddeleri elverdiğince uygulamaya çalışıyoruz ama istanbul gibi bir metropolde bu yoğunlukta hepsi harfiyen mümkün olmuyor tabi 🙂 benim merak ettiğim böyle sağlıklı beslenen kişilerin acaba hiç mi kaçamakları olmuyor :)) oluyorsa da neler yapıyorlar ne yiyip ne içiyorlar :)) ben ufak bir tatlı yesem pişmanlıktan ölüyorum mesela 😛 sizde durum nedir 🙂
  sevgiler,

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Ayşegül merhaba,
   Ayağım gayet iyi, maşallah. Koşmaya ve yogaya tekrar başladım. Kısaca yazacağım onlara ilişkin yakında..
   Başkalarını bilmem, ama benim yaşam felsefem “one life live it”. Dolayısıyla ben bu hayatta keyif aldığım şeyleri yaparak yaşamayı seviyorum. Sağlıklı da olmak istiyorum. O zaman yaptığım şu DENGE KURMAK. Elbette ki tatlı yiyorum. Ama genç kızken ben günde en az birkaç porsiyon tatlı yerdim. Yağlı-kremalı pastalar. Bisküvi, kekler marketten alınan. Ofis çekmecem acil durumlar için tıka basa bu tarz şeylerle dolu olurdu!
   Şimdi yaptığım canım tatlı isteyince haftada bir gün, bilemedin iki gün sütlü tatlı ya da dondurma yemek. Yani ben de tatlı yiyorum. En hafifi ve sağlıklısına yöneliyorum. Ama inan eskisi kadar canım da çekmiyor artık.
   Benim kaçamağım hep içki oluyor. Eskiden her gün düzenli içki içerdim. Artık haftada 2 kadeh ile sınırlıyorum kendimi, ve inan başarıyorum.
   Bildikçe neyin içinde ne var, midemi çöplerle doldurmaktansa, saatlerce yaptığım antrenmanlara ve döktüğüm tere, kas ağrılarıma yazık etmemek için YEMİYORUM. Hepsi bu. Çok düşünüyorsun gibime geliyor:) Keyfine bak biraz derim, sevgiler

   Cevapla
 2. ayşegül

  kesinlikle doğru cümle bu! ”çok düşünüyorum” ve bunu yaparkende resmen kendime işkence ediyorum galiba, haftada bir kere çikolata yerken bile -ki yüzde 99 bitter olanından – pişmanlıktan ölüyorum, bu psikoloji berbat birşey ama dediklerin çok doğru, keyif almazsan zaten yemesen içmesen de vücuduna yine zarar vermiş oluyorsun. bende ödüllendirme diye bazen fazla meyve yiyorum bitter çikolata birkaç kare, yada bitter dondurma. Ama alışınca istemiyor gerçektende insan, nutella delisiydim ama şimdi aylardır yemiyorum, her gün cola içerdim, şimdi neredeyse 1 yıl olacak ağzıma sürmedim 🙂 önemli olan alışmak galiba 😉

  sevgiler,

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Sevgili Işın merhaba 🙂
   Tavsiyem anca, kendim için de tekrarlayıp durduğum şey olabilir : ABARTMA!
   Rakı ve sofrasını ben de çok severim. Ve haklısın, genelde Cuma ya da Cumartesi akşamları bu muhabbeti yapıyoruz biz de..
   Ben kendim için 2 duble rakıyı geçmemeye çalışıyorum mesela. Mezelerden de zaten 1 kaşık anca alıyoruz ve ızgara balık yiyoruz. Ekmek yemem zaten. Arada bol bol su içmeye gayret ediyorum. En önemlisi de ertesi sabah kahvaltımı hafif yapmaya çalışarak dengeliyorum.

   Cevapla
 3. ozgehan

  haftasonu iki güzel etkinlik vardı…
  1) mudrace
  2) colorsky5k

  ikisine de katıldık.. üst üste olunca çok yorulduk ama eğlendik 🙂
  akşama da YELP etkinliği var… yippieeeee

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir