Hayattan Keyif Almanın, Kaliteli Yaşamın Formülü

improve_quality-of_life1

Fotoğraf Kaynağı: Healty Lifestyle Plus

Çok iddialı bir başlık değil mi?

“Keşke bir matematik formülü olsa da bileşenleri yerine koyup sonuca varsaydık” diyorsunuz eminim.

Benim burada çok iddialı olmasa da, kendi yaşamım için doğru bulduğum ve uyguladığım bir formül var. İsterseniz ondan bahsedeyim size. Belki de kendinizinkini oluşturmanıza yardımcı olabilirim ucundan, kıyısından 🙂

Benim hayattan keyif alarak yaşama motivasyonumun kaynağında izleyici değil de aktif oyuncu, yönlendirici olmayı tercih etmem yatıyor aslına bakarsanız.” Bu hayata bir defa geliyorum. Bu günleri nasıl geçirdiğim çok önemli. Mutlu olmak, yaşadığım her andan keyif almak istiyorum. O zaman dizginleri ele almalı ve değiştirebileceğim bileşenlerle oynama zamanıdır” dedim! Her şeyi kabullenmek, her şeye mütemadiyen sinirlenmek, eleştirmek yerine; değiştirebileceklerimin farkına varıp değiştirdim onları!

Beni neler mutlu ediyor? Ya da diğer bir deyişle Yaşam Kalitemi Nasıl Arttırdım?

Sağlıklı olmayı ve öyle kalmayı seçtim. Çünkü yaşamdan keyif almayı başardıkça uzun yıllar ve sıkıntısız var olmayı istiyorsunuz.

Bu sebeple hayatıma sporu soktum ve aktif olarak ilgilenmek için emek verdim, veriyorum. Yapabileceğiniz bir sürü şey var sizinde. Spor yapmak için illa ki bir salona da üye olmanıza gerek yok. Dışarıda, parkta, bahçenizde, hatta evinizin salonunda bile spor yapabilirsiniz. Ben bir spor salonuna üyeyim. Ama her gün bir saat boşluk buluyor ve evde DVD’ler ya da YouTube’dan bulduğum videolar eşliğinde spor yapabiliyorum. Koşamasanız da çıkıp hızlı tempoda yürümek bile size kendinizi iyi hissettirecektir. Günlük düzenli aktivite ile sağlığınızı da korumuş olacaksınız. İnanıyorum ki “hareketli yaşam, hastalıksız yaşam”a eş değerdir.

Düzenli fiziksel aktivite, spor ile kas kuvvetinizi, dayanıklılık ve direncinizi artırabilirsiniz. Duruşunuz bile değişecektir. Göreceksiniz ki daha az yorgunluk ve bitkinlik hissedeceksiniz. Çoğu zamanlar kendimi çok yorgun ve isteksiz hissetsem de zorlayıp spor yapıyorum. O bir saatin sonunda duşumu aldıktan sonra yemek yapmak, sofra hazırlamak, alışverişe gitmek vız geliyor bana 🙂

Düzenli sportif aktivite ile kalp ritminizi düzenleyebileceğinizi, kan basıncınızı düşürebileceğinizi biliyor muydunuz? Kalbiniz daha güçlenecek ve olası kalp krizi riskiniz azalmış olacak. Sanıyorum en güzel taraflarından birisi de enerji gereksinimini yağları yakarak karşılama alışkanlığı getirerek metabolizmayı hızlandırması ve kilo alımını önlemesi. Benim en sevdiğim özellik bu sanırım 🙂 Her gün düzenli spor yaptığımda -abartmadan tabi- istediğim her şeyi yiyebiliyorum, suçluluk duymadan!

Kendinize zaman ayırmaktan daha güzel ne var Allah aşkına? Kendinize zaman ayırdığınız için mutlu ve iyi hissedeceksiniz. Bedeninizde meydana gelen her olumlu gelişme ile daha özgüvenli olacak ve bedeniniz ile daha barışık hale geleceksiniz. Misal, ben yıllardır incecik, 36 beden, S ölçülerde giyinen, tartıda ellili kiloları görebildiğinde mutlu olan bir kadındım (Ne aptalmışım…)! Şimdilerde o zamanlardakinden daha ağırım kiloca. Ama bedenimle şimdi gurur duyuyorum. O zamanki fotoğraflarıma bakınca aslında ne kadar sağlıksız, bir deri-bir kemik göründüğümü görebiliyorum! Şimdi sağlıklı, daha kaslı, daha oturmuş bir bedene sahibim.

Hep “düzenli” aktivite, spor diyorum eğer dikkat ettiyseniz. Aklınıza geldiğinde yapmak değil, önemli olan günlük rutinlerinizden biri haline getirmek sporu, hareketi. Düşünün her sabah kalktığımızda yapmayı atlamadığımız neler var. Onların başına ya da sonuna ekleyebilirsiniz. Mesela ben, biliyorsunuz ki free lance çalışıyorum. Bazı günler sabahlarım, bazı günler de öğleden sonra 16.00’dan sonra uygun vaktim oluyor. Benim tercihim ise, mümkün olduğu kadar sabah erken saatlerde spor yapmak. Böylece bana kocaman, enerjik hissettiğim bir gün kalıyor 🙂 Eğer gerçekten isterseniz mutlaka zaman yaratırsınız, unutmayın! San Fransisco ve NYC’deki günlerimizde beni en şaşırtan şeylerden biri de -milyon taneden sadece biri- spor salonlarının yirmi dört saat açık olmasıydı. Ya da doğru bir ifade ile, yirmi dört saat açık bir çok spor salonu vardı 🙂 İnsanlar saat sabahın beşinde-altısında bile spora gidip, sekizde yine işlerinin başında oluyorlardı. Nereden mi biliyorum? Bir kaç defa ben de gaza gelip koşmaya saat sabah beş buçuk civarında çıkmıştım da önünden geçtiğim spor salonunda en az on kişi vardı abartmıyorum! Bazen de öğle aralarını bu işe ayırıyor insanlar. Bu da tercih edilebilir mesela.

Düzenli fiziksel aktivite kadar önemli, yaşam kalitemi artırdığına inandığım diğer şey ise temiz/sağlıklı beslenmek! Aldığımız besinler aynı zamanda bedenimizin yakıtıdırlar. Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite ile birlikte mutlaka temiz/sağlıklı beslenmek zorundayız. Besinleri genel olarak üç temel gruba ayırabiliriz. Proteinler, yağlar ve karbonhidratlar. Proteinler kaslarınızın güçlenmesi için gerekli, karbonhidratlar ise vücudunuzun enerji kaynakları. Başka bir yazıda detaylı olarak bahsetmek istiyorum onlardan. Burada söyleyeceğim öğün atlamadan, mutlaka üç ana en az iki ara öğün yaparak beslenmeniz. Aşırı yağlı, bol kremalı yiyeceklerden kaçının ve özellikle gerçekten bir yaştan sonra yarardan çok zararı olan tatlıları hayatınızdan yavaştan çıkarmaya başlayın. Asla yemeyin demiyorum. Ama mesela yine kendi değişikliklerimden örnek vererek şöyle anlatmaya çalışayım: Tatlısız bir dünya düşünemeyen ben artık tatlı ihtiyacımı kuru ve taze meyveler, çok istisnai durumlarda dondurma ya da sütlü tatlıdan yana kullanıyorum. Krema sosu yerine, az zeytinyağı ve taze domates rendesi ile sos hazırlayıp makarnamı o şekilde yiyorum. Bol yağda yapılan kızartma yemeyeli ise ne kadar oldu hatırlamıyorum. Uzundur her şeyi ızgara yapıyorum, ya da çiğ tüketiyorum. Kabak, patlıcan, biber. Biliyorum o yağın bu sebzelere lezzet açısından kondurdukları ile kıyas kabul etmez ızgara sebzeler. Ama inanın, aşırı yağlı ve şekerli yiyecekleri sınırlandırdığınız vakit kendinizi daha az yorgun, daha dinç hissedeceksiniz.

Düzenli fiziksel aktiviteyi hayatıma soktum, temiz/sağlıklı beslenmeye başladım. Bu ikisinin yanı sıra dinlenmeye, ama gerçekten bedensel ve zihinsel dinlenmeye de zaman ayırıyorum. Bedensel dinlence, güzel bir uyku kaslarınızın onarımı, gelişimi için de faydalı. Ayrıca bir sonraki gün için güç toplamak lazım değil mi? Zihinsel dinlenmeyi de ben sosyal medyadan, gazetelerden, negatif ortamlar ve insanlardan, haberlerden mümkün olduğunca uzak kalmayı tercih ederek başardığımı sanıyorum. Elbette kolay değil, biliyorum. Ama bu da bir tercihtir ve yukarıda bahsetmeye çalıştığım üzere değiştirebileceğim bileşenlerle oynuyor ve olumsuzlukları mümkün olabildiği şekliyle günlük yaşantıma sokmuyorum. Ben de insanım, elbet zaman zaman çok sinirleniyorum; elbet haksızlıklar karşısında köpürdüğüm, ağzımı bozduğum da oluyor.  Neticeye baktığımda bazı şeylerin bireysel olarak benim elimde olamadığını görüyorum. Bunun farkına varmakla boşa sinirlenip, köpürmenin bana zarardan başka bir şey getirmediğini de anlıyorum.

İşte böyle 🙂 Benim “kaliteli” yaşamımın formülü bunlar. Umuyorum size de mantıklı gelmiş, bir köşesinden kendi formülünüzü oluşturmaya başlamanıza yaramıştır.

Hayattan Keyif Almanın, Kaliteli Yaşamın Formülü” hakkında 3 yorum bulunuyor:

 1. Savaş

  Facebooktaki grubumuzdaki yazınızdan ulaştım bloga.. ve çok mutlu oldum.
  Hayatında ortaokul yıllarından beri yoğun spor varken sakatlanıp bırakan ve ne yazık ki oldukça kilo alan birisiyim. Yoğun iş temposu, çocuk, ev ve trafik denkleminde spora vakit bulamayanlardanım ama yavaş yavaş birçok şeyi değiştirmeye çalışıyorum. çok memnun oldum bu blogla tanıştığıma..

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Sevgili Savaş,
   ben de ilgin ve yorumun için teşekkür ediyorum 🙂
   katkılarını bekliyorum..

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir