İstanbul’daki Koşu Grupları

Running.club

Koşmak benim için bir tutku halini aldığından beridir hayatım daha bir güzelleşti, daha zenginleşti; kendimi daha mutlu, enerjik, özgür ve çok huzurlu hissediyorum. Özellikle sabah erken saatlerde koştuğum için mutluluk hormonu olarak da adlandırılan endorfin hormonu koşu sayesinde yerleşiveriyor vücuduma sabahtan ve tüm gün de beni terk etmiyor 🙂

Koşmak her ne kadar bireysel bir spor olsa da, kaldı ki ben de çoğunlukla yalnız başıma koşuyorum, özellikle son birkaç yılda sayıları hızla artan koşu gruplarının oluşumuna da şahit olmaya başladık. Ben bunu çok güzel bir gelişme olarak görüyorum. Bu demektir ki ülkemizde koşu sporuna olan ilgi artıyor; gruplar vasıtasıyla birbirlerini destekleyen, sosyal ortamlar yaratan koşucular da çoğalıyor 🙂 Kendinizi geliştirebilmeniz, ilham alabilmeniz, yeni insanlarla tanışabilmeniz için de güzel bir fırsat sağlıyor koşu gruplarına dahil olmak.

Mutluluğun, pozitif duyguların bulaşıcı olduğuna, paylaştıkça çoğaldığına gönülden inanan birisiyim. Bence koşu grupları sayesinde, “koşmayı sevmek” ortak paydasında tüm bu olumlu ve güzel enerjiler gittikçe büyüyerek yayılıyor bulunduğumuz şehire 😉

İstanbul’da yaşadığım için bu şehirde yer alan ve kendi takip ettiğim koşu gruplarının bir listesini vermek istedim size. Hani bir gün gidip de bir gruba dahil olarak koşmak istersiniz diye:

Adım Adım (AA): İlgili linkten Adım Adım ile koşmak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Hafta sonu Belgrad Ormanında bir araya gelen bu grup ile 6K koşabilirsiniz. Her ayın ilk Cumartesi günü düzenlenen geleneksel yarışlarına ben de elimden geldiğince katılmaya çalışıyorum.

İstanbul Koşu Kuvvetleri (İKK): Facebook sayfalarına üye olduğunuz takdirde birlikte koşabileceğiniz gün ve saatleri takip edebilmeniz mümkün. Genellikle Perşembe akşam saatlerinde oluyor koşuları.

Team Istrunbul Running Academy: Yine Facebook sayfaları üzerinden koşu gün ve saatlerini duyuran bu ekip, çok büyük bir sıkıntı olmadıkça, düzenli olarak her Salı ve Perşembe, sabah saat 06.00’da Bebek sahilde buluşup, koşuyor. Havaların düzelmeye başlamasıyla birlikte Belgrad Ormanında da koşuyorlar hafta sonları.

Hareket Candır (HC): Bu linkten üye olarak takip edebileceğiniz Hareket Candır grubu, Salı ve Perşembe sabah 06.15 saatinde Bebek‘te başlıyor koşularına. Hafta sonu da Belgrad Ormanına gidiyorlar.

Bu Kızlar Nereye Koşuyor (BKNK): Kendilerini çok severek hem instagram üzerinden, hem de bloglarından takip ediyorum. Karşı tarafın (Anadolu yakası), tümü kızlardan oluşan koşu grubu kendileri ve Caddebostan sahilinde koşma şansı olanların izlemek isteyeceği bir grup. Yine Facebook sayfalarına üye olmanızı önereceğim bilgilenmek için.

Rundamental: Sloganlarını çok beğendiğim bir koşu grubu Rundamental: “Sadece Koşmuyoruz” diyorlar. Birlikte eğleniyor, terliyor, seyahat ediyor ve çokça gülüyorlar 🙂 Kendileri hakkında bilgiyi sayfalarından alabilirsiniz.

Ortaköy Run Club: Koşu malzemesi, özellikle ayağınıza uygun koşu ayakkabısı edinmek istiyorsanız ilk önereceğim mağaza olan Ortaköy Outrunner mağazası önünde buluşup koşuyor bu grubun üyeleri. Perşembe akşamları saat 19.30‘da. Takip etmek için yine Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Adidas Park Run: Nike ve New Balance’ın koşu sporuna ülkemizde yaptığı desteğe eklenen Adidas da son dönem çok organize koşular düzenliyor. Bir tanesine katılabildiğim bu etkinlikler Bebek Park, Kuruçeşme Park ya da Caddebostan’da başlıyor ve ağırlıklı Cumartesi-Pazar sabah saatlerinde düzenleniyor. İlgili linklere ulaşmak için burayı ya da burayı tıklayabilirsiniz.

Koşu Dünyamız: San Diego, California’da yaşayan bir Türk tarafından sosyal medya üzerinden, Türkiye’deki birçok koşucuyu biraraya getiren grup, ana misyonunu Türkiye’de koşu ruhunu canlandırmak, genç ve çocuk koşucu adaylarına destek olmak ve yönlendirmek, koşucular için “imkansız” ın olmadığını, somut çalışmalarla benimsetmek, ve herşeyden önemlisi koşuyu “her kesime, her yaş grubuna ve kadınlara” sevdirmek olarak tanımlıyor 🙂

İlgili web siteleri burada. Ayrıca Facebook sayfaları da mevcut.

 

** Koşu grubunuzun burada yer almasını istiyor iseniz lütfen bana bir e-posta gönderin**

 

İstanbul’daki Koşu Grupları” hakkında 5 yorum bulunuyor:

 1. Alpni

  Nike ‘in Ortaköy ve Cadde koşu grupları NRC ISTANBUL adıyla birleştirildi.Belki duymamışsındır diye buradan belirteyim. İstanbul’da ki koşu gruplarının %90 inin koşu aktivitelerine katılmış biri olarak bu tip aktiviteleri çok başarılı buluyorum. Ancak AA nın her ayin ilk Cumartesi yapılan aktivitesi çok daha iyi gerçekleşiyor. Ayrıca Rebel Runners , Adidas Parkrun,Ankara koşuyor,Bursa koşuyor da yeni oluşumlar. Nike cadde ve Ortaköyle kendini kanıtladı. Oturmuş grubu var.Adidas ta Katılımcı sayısıyla çok yüksek ve AA dan sonra en kalabalık grubu toplayabiliyor.Puma gördüğüm kadarıyla Koşu kuvvetleri ve Ankara koşuyora malzeme desteği ve sponsoru gibi gözüküyor.Bu alanda hala Pumanın çok yolu var. Newbalance da AA ile yapmiş olduğu evlilikle bence yerini buldu. Koşu gruplarının adını duyurması Markaları harekete geçirdi diye düşünüyorum. Bu alan daha da gelişeceği yönünde hissiyatım var.

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Merhaba Nihat,

   Haklısın Adidas Park Run’ı buraya eklemeyi atlamışım. Büyük hata! Hemen düzelttim. Bir koşularına katılmıştım, çok organizeler hakikaten. AA ilk göz ağrım, o sebeple orada akan sular duruyor. Gönüllü olarak yer almak için başvurumu da yaptım. Umuyorum artık daha sık karşılaşırız Belgrad koşularında.. NRC İstanbul olarak arattım, ama net bir linke ulaşamadım. İlgili linki benimle paylaşabilirsen onu da buraya eklerim.

   Sevgiler,

   Cevapla
 2. Alpni

  NRC IST olduktan sonra bu linkten koşular için yer ayırtılmasını istiyorlar. (http://www.nike.com/tr/tr_tr/c/cities/istanbul ) nike+ kullanıcı kodunla giriş yapıp ilgili koşuya (hangi bölgede yapılıyorsa ) yer ayırtıyorsun. (Nike running Türkiye facebook sayfasından duyuru yapıp yönlendiriyorlar ) Daha profesyonelce ve ileride buradan gelir elde edilebileceğini hesaplıyorlar. Women Run 5K etkinliği ile start verdiler.6 Mayısta küçük çiftlik parkta koşulacak.Katılım 40TL 🙂

  Cevapla
 3. Sincap Yeşim Aydın

  Merhabalar,
  bizi de eklemenizi rica ediyoruz;
  Koşu Dünyamız, San Diego, California’da yaşayan bir Türk arkadaşımız tarafından sosyal medya üzerinden, Türkiye’deki birçok koşucuyu biraraya getirmiştir.
  Koşu Dünyamız, ana misyonu Türkiye’de koşu ruhunu canlandırmak, genç ve çocuk koşucu adaylarına destek olmak ve yönlendirmek, koşucular için “imkansız” ın olmadığını, somut çalışmalarla benimsetmek, ve herşeyden önemlisi koşuyu “her kesime, her yaş grubuna ve kadınlara” sevdirmektir.

  http://www.kosudunyamiz.com

  https://www.facebook.com/groups/kosudunyamiz/
  Koşucuların antrenmanları etkinlikleri ve aynı zamanda sağlık ve koşu üzerine paylaşımlarının olduğu gruptur.

  https://www.facebook.com/kosudunyamiz/
  Koşu Dünyamız sağlıklı, uzun, ve mutlu bir yaşam için koşu ve sporun önemi üzerine içerikler sunan sosyal iletişim sayfasıdır.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir