Kadınların Kabusu Selülit!

Cellulite-due

Selüliti, cilt altında bulunan kas kütlemizin zayıflayarak belirsizleşmesi sonucu, mevcut çirkin yağ hücrelerimizin görünür hale gelmesi ile başımıza açılan iş olarak tanımlamak isterim kısaca 🙂

Kadınlarda bulunan östrojen hormonunun da etkisi ile zamanla mevcut yağ hücreleri genişliyor ve cilt yüzeyinin elastikiyetini kaybetmesi ile oluşan o portakal kabuğu görünümünü de tetiklemeye başlıyor. O bölgelerde kan dolaşımının zayıflaması da tuzu-biberi! Bu sebeple selülit tedavisinin cildimizin yüzeyi ile değil, cilt altındaki kas dokumuzla ilişkisi bulunur. Yani selülitten kurtulmanın bir numaralı yolu kilo kaybetmek değildir. Bir çoğumuzun bildiği ve gördüğü gibi zayıf, incecik kadınlarda bile selülite rastlamamız mümkün. Ayrıca dünyanın parasına satılan, cildimizin üzerine sürdüğümüz yağlar, losyonlar ve kremlerin de -bilimsel olarak kanıtlanmış- bir faydası yoktur. Lütfen o kremlere daha fazla para vermeyin. Gelin bana kulak verin 🙂 Ben, öncelikle kendim için, sonra sizler için çok okudum, araştırdım. Aşağıya bu kabus ile savaşmak için neler yapılması gerekiyor derledim, toparladım.

Selülit Kabusundan Kurtulmak İçin;

1- Kas dokumuzu arttırmak, var olanı da korumak zorundayız.

Burada daha önce de defalarca değindiğim gibi kas dokumuzdaki en ufak bir artış, vücudumuzun yağ yakımına yaptığı katkıyı arttırıyor. Kaslarımızı geliştirirsek eğer, cilt dokumuz ile kaslarımızın arasında bulunan yağ dokuları zamanla azalacaktır. Yağ dokuları azaldıkça o portakal kabuğu görünümlü, engebeli dokular da kaybolacaktır. Kaslarımızı geliştirmenin yolu da onu çalıştırmaktan, hareket etmekten geçiyor (Özellikle Instagram’dan takip ettiğim vücut geliştirme şampiyonalarına hazırlanan kadınlarda gördüğüm değişimler bunun en önemli kanıtı. Öncesi fotoğraflarında selülitli, engebeli o popo ve bacaklar, düzenli kas geliştirme egzersizleri ve bir sonraki maddede değineceğim beslenme düzeni ile  pürüzsüz ve sıkı bir hale geliyor). Hareket etmenin ayrıca kan dolaşımını hızlandırmaya etkisi de olacaktır. Yağların yakılabilmesi için mutlaka kardiyo çalışması yapmakta ayrıca fayda var.

2- Aşırı şeker, işlenmiş gıdalar, yağ ve aşırı tuzdan uzak durabildiğimiz bir beslenme düzenini yaşama geçirmeliyiz.

Özelikle aşırı şekerli yiyecekler ve işlenmiş gıdalar insülin seviyemizin hep yükseklerde seyretmesine neden olurlar ve olduğu gibi yağ hücrelerinde depolanarak onların büyümelerine, gözle görünür hale gelmelerine yardımcı olurlar! Aşırı tuz tüketimi ile vücudumuz fazla su tutmaya başlar; bu durum da yağ dokularının olduğundan daha kötü görünmesine neden olur. Bu sebeplerden ötürü, lütfen temiz beslenmeyi yaşam tarzımız haline getirmeye çalışalım ve temel prensiplerden bahsettiğim Temiz Beslenme-Clean Eating adlı yazımı bir defa daha hatırlayalım.

3- Gün içerisinde bol bol su içmeyi ihmal etmemeliyiz.

Kalkar kalmaz en az bir büyük bardak ılık-limonlu su ile başlamak kaydıyla günde 2-3 litre su içmek, o çirkin yağ dokularının altında saklanan ve cildimizin elastik yapısını kaybetmesine neden olan toksinlerden de vücudun arınmasına yardım edecektir.

Yukarıdaki ana maddelere ek olarak elbet (Vücudun su tutması ve şeker içermesi sebebiyle) alkol, (Zehir, toksin içermesi ile) sigara kullanımını da azaltabiliriz. Mümkünse eğer problemli bölgelerde kan dolaşımını artırmak için masaj da yapmanızı öneririm. Banyoda iken kalın kıllı bir fırça ya da benim yaptığım gibi kese ile bacaklarınızı aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle ovabilirsiniz. Banyo dışında da ben normal masaj yağları ile, özellikle spordan sonra eve geldiğimde, bacaklarımı rahatlatmak adına -yumuşak hareketler ile- masaj yapmaya gayret ediyorum.

Selülite en çok dizlerin arkasında, bacak içlerinde, popo ve kalça bölgesinde rastlıyoruz. Bu bölgelere yönelik olarak, evde de rahatça yapabileceğiniz, bazı egzersiz videolarına değinerek sizleri bu kabustan uyandırayım isterseniz 🙂

İlk video oldukça etkili bir çalışma içeriyor ve sadece 10 dakika!

İkinci videomuz da 10 dakika ve temel hareketler benzer. Umuyorum faydalanmaya başlarsınız hemen 🙂

Referanslar:

Women’s Life Today

Medical News Today

Doctor OZ

Body TR

Spor Egzersizleri

Lean It Up

Kadınların Kabusu Selülit!” hakkında bir yorum bulunuyor

  1. ayşegül

    merhaba 🙂

    herkesin kabusu konuya değinmen çok iyi olmuş, normalde bende de az olsa vardı ama zayıflayınca bir de tabi düzenli sporun etkisi sanırım kaybolmaya başladı, yine çok çok hafif olsa da belli oluyor ama eskiye oranla kayboldu diyebilirim. ama bence bu işin sırrı galiba beslenme düzeni en çok, doğru beslendiğin sürece tabi bir de biraz hareketle azaltmak mümkün gibi 🙂 kahve hep selülit yapar derler ama hala inanmıyorum, o kadar kahve içmeme rağmen bende öyle bir etki yaratmadı, -ki zamanında diet colayı da çok içerdim 🙂 kafeinin selüliti arttırdığına inanmıyorum, biraz da bu işi genetik buluyorum, çünkü artık ufacık kız çocuklarında bile selülit görebiliyorum ama mesela kilolu olan ve yediklerine aslında hiç dikkat etmeyen annem de ise hiç selülit yok 🙂 ilginç geliyor 🙂

    sevgiler,

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir