Kahvaltı Önerisi: Smoothie Kasesi!

olbf smoothie

Havalar ısınmaya başlayıp da bahar “geliyorum, yoldayım” mesajı vermeye başladığında benim de içim içime sığmaz, sürekli anlatıyorum biliyorum 🙂 En sevdiğim mevsimdir zira ilkbahar! Sabahları gün erken doğmaya başlayıp da yatak odamın penceresinden gözümün içine günün ilk ışıkları değmeye başladığı an bildiğin atarım yataktan kendimi 🙂 Önce evdeysem en az 30 dk. spor. Koşacaksam da doğru sahile!

Bu mevsim gelişi ve bende yarattığı ruh hali itibari ile sabah kahvaltılarında klasik kahvaltı anlayışından çok uzaklaşıyorum. Kahvaltıyı sıvı almak, son yıllarda çok sevdiğim bir hal almaya başladı. Bugün de en son sıvı kahvaltımı, “Vişneli Smoothie Kasesi” tarifini paylaşmak istiyorum:

Vişneli Smoothie Kasesi:

Smoothie malzemelerinin demirbaşı olan donmuş muz. Ben 2 adet orta boy kullandım

Derin dondurucuda her daim bulundurduğum vişnelerden 8-10 adet (Vişne yerine hehangi bir donmuş/taze meyve kullanabilirsiniz)

2 yemek kaşığı yulaf

4 yemek kaşığı süzme yoğurt (Süzme diye ısrarcı değilim, ben süzme yoğurdun tadını seviyorum : ) )

Benim gibi fotojenik bir smoothie kasesi istiyorsanız üzerini süslemek için tohum, kuruyemiş vs.

visneli-smoothie

Yapılışı takdir edersiniz ki süper basit! Önce yulafları rondoda bir mikar öğütün, una yakın hale gelsin. Ardından aynı rondoya donmuş muz dilimlerini, vişneleri ve yoğurdu ekleyip boza kıvamı alana dek karıştırın. Muzlar eğer 2-3 saatten fazla derin dondurucuda kalmışsa bu süreç birazcık meşakatli olabilir. Boza kıvamına gelmesi çok kolay olmayabilir karışımın. Ama yılmayın, sonuç harika oluyor!

Rondodan en sevdiğiniz derin ya da yayvan bir kaseye aktardığınız smoothienin üzerine kuruyemiş, kuru/taze meyve, tarçın, hindistancevizi vs ne canınız isterse ekleyp afiyetle yiyebilirsiniz.

Sıvı kahvaltılar hatırlarsanız, hem daha az yoruyor bedeni sindirilirken hem de bir anda bir sürü vitamin, mineral, proteini aynı anda almış oluyorsunuz. Bu kahvaltı beni en az 3-4 saat gayet rahat tutuyor bu arada.

Yok ben kasede istemem, alıp işe götüreceğim derseniz de hemen bir şişe, ya da termosvari bir şeyin içine koyup yanınıza alabilir; arabada bile içebilirsiniz 😉 Afiyet olsun şimdiden.

Daha önce tarifini verdiğim 2 farklı smoothie için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir