Karaciğer Dostu 11 Besin Maddesi

liver-detox

Vücudumuzun hayati öneme sahip organlarından biri de hiç kuşkusuz karaciğerdir. Karaciğerimizi önemli hale getiren sebeplerden bazılarına, sağlıklı bir karaciğerin yapabildiklerine bir bakalım isterseniz:

Sağlıklı bir karaciğer vücudumuzun “yağ yakıcı organı” olarak çalışır.  Yiyeceklerden vücudumuza aldığımız besinleri dönüştürerek gerekli kan bileşenleri oluşturmak, vitamin ve mineralleri depolamak ve vücudumuzun hormonel dengesini korumak için gerekli protein ve enzimleri oluşturmak gibi görevleri vardır. Sağlıklı bir karaciğer bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla mücadele etmesine, kandaki bakterilerin temizlenmesi ve sindirim için gerekli safranın üretilmesine yardımcı olur. Tüm bunların yanında da kan şekeri seviyesini düzenler.

Günümüz modern toplumlarında ne yazık ki eskiye oranla daha yıpranmış, yorgun karaciğerlere sahibiz. Nedeni basit: Daha çok işlenmiş besin, fast-food, kızarmış yiyecekler tüketiyor, daha çok çevre kirliliğine, pestisistlere (tarım ilaçları), GDO’lu besinlere ve strese maruz kalıyor, neredeyse (!) modern hayatın gerekliliği haline gelen aşırı derecede kahve, çay, alkol, sigara tüketiyoruz. Tabi tüm bunlar karaciğerimizin aşırı yüklenmesi ve aşırı çalışmasına, yorulmasına sebep oluyor.

İşin beslenme kısmında her ne kadar çok dikkat etsem de ben de bazen bazı gerçeklerden kaçamıyorum. Misal alkol tüketimi. Yaz ve deniz tatili demek bir anlamda akşamüstü güneş batımına karşı içilen bir kadeh keyif içkisi, sonrasında dostlarla uzun saatler süren pek mutluluk verici rakı masaları demek benim için. Kahveyi zaten ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz. Günde en az bir, en çok iki bardak kahvem var. Yani dönem dönem ben de karaciğerim için önlem almam gerekliliği hissine kapılıyor, kapılmakla kalmıyor bizzat uyarı alıyorum bedenim tarafından. Nasıl mı uyarılıyorum?

Mesela baş ağrısı yaşıyorum; yorgun, halsiz ve güçsüz hissediyorum. Sindirim problemlerim nüksetmeye başlıyor. Bağışıklık sistemimin zayıflamasının bende bir numaralı işareti meşhur dudak uçuklarım! Hemen pıtlıyorlar.

avocado-and-lemon

İşte böyle zamanlarda karaciğeri biraz dinlendirmek, kendini toparlaması, yenilemesi için ona zaman tanımak ve özellikle beslenme konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Aşağıda sıralayacağım 11 maddelik liste, karaciğerin daha sağlıklı olarak işlevini yerine getirebilmesi ve temizlenebilmesi için mutlaka günlük beslenme düzenimizde bulunması gerekenleri içeriyor. Bunları ne kadar çok mutfağınızda bulundurursanız o kadar rahat edersiniz. Şimdi bu karaciğer dostu 11 yiyecek/besin maddesi listesine bir bakalım isterseniz:

1- Avokado: Karaciğerin zararlı toksinleri temizlemek için ihtiyacı olan ve adına “glutatyon” denilen bir tür antioksidanın üretilmesine yardımcı olur.

2- Greyfurt/Limon: C Vitamini ve antioksidan açısından zengin bir meyve olan greyfurt/ limon karaciğer yağlanmasını engeller. Özellikle sabahları aç karnına  içilen greyfurt/limon suyu sayesinde karaciğer uyarılır ve doğal  yolla-hızlı bir şekilde zararlı toksinlerin vücuttan dışarıya atılma sürecini hızlanır.

3- Pancar ve Havuç: Yüksek oranda beta karoten içeren bu iki sebze karaciğerin temizlenmesini ve çalışma performansının iyileşmesini sağlar.

4- Yeşil Yapraklı Sebzeler: İster çiğ, ister pişmiş, isterseniz suyunu sıkarak tüketin; marul, kara lahana, ıspanak, roka vb yeşil yapraklı sebzeler çevreden kirlilik sebebiyle vücudumuza aldığımız zararlı madeller, kimi ağır metaller ve kimyasalların nötralize edilmesine ve safra üretilmesine yarar.

liver friendly foods

5- Sarımsak: İçerdiği yüksek oranda “alisin” ve “selenyum” karaciğerin temizlenmesi için gereklidir. Ayrıca karaciğerin vücuttaki zararlı maddeleri/toksinleri atmasına yardımcı olan enzimleri aktive eder.

6- Ceviz: Bolca “Omega 3 yağ asidi” ve “glutatyon” içeren ceviz, karaciğerde amonyağın neden olduğu hasarın giderilmesine ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

7- Elma: İçeriğindeki yüksek miktarda “pektin” ile sindirim aşamasında vücudu toksinlerden arındırma işlemi esnasında karaciğerin işini kolaylaştırır.

8- Zerdeçal: Karaciğerin en sevdiği baharat! Karaciğeri toksik zarardan korur ve hücre oluşumuna yardım eder. Doğal detoks ürünüdür. Yağların yakılmasında karaciğerin en büyük yardımcısıdır.

9- Brüksel Lahanası ve Brokoli: Sindirim enzimlerinin verimli üretilmesini sağlayan ve bu sebeple karaciğerin yorulmasını önleyen “glukosinolat” adlı, aynı zamanda kansere karşı koruyucu bir bileşeni bolca içerir.

10- Glutensiz (Tam) Tahıllar: Tam tahılların içeriğinde yer alan yüksek oranda “B Vitamini” sağlıklı bir karaciğer için önemlidir. Kinoa, darı, karabuğday, tam buğday, yulaf gibi tam tahılların tüketimine ağırlık vermekle karaciğerin yorulmasını önlemş oluruz.

11- Enginar: Karaciğer temizliği için benim kişisel favorimdir kendisi. İçeriğinde potasyum, kalsiyum, A1, B1 ve C Vitamini bulunan enginar safra üretimini de arttırıyor. Karaciğerin yağlanmasını riskini azaltıyor, kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor.

Karaciğer Dostu 11 Besin Maddesi” hakkında 2 yorum bulunuyor:

  1. tuğçe

    Kaçırdığım tüm yazılarınızı komple okurken belki de şu anki açlığımın etkisiyle 😀 önceliği muzlu-yulaflı biscuit tarifinize verdim, az önce de ona yorumda bulundum ama bu süper faydalı postunuza yazmadan edemedim.
    Tatil halleri dolayısıyla ‘biraz’ yorgun olan ve halsizlik, baş ağrısı, cildimdeki pürüzler ile bana sinyal veren karaciğerim için tam da ‘ne yapmalı?’ diye araştırırken yine yetiştiniz yardımıma! Alışverişe çıkıp dolabı bu süper 11 ile doldurma günü olsun bugün de yarın başlayayım arınmaya. Çok teşekkürler, harikasınız!

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir