Koşu Takvimi- 2014

Paris-marathon

Koşan insanlar olarak merakla beklediğimiz 2014 yılı içerisinde düzenlenmesi planlanan yarışlar ve tarihleri belli olmuş. Ben de yine kendime katılmak istediğim yarışlar buldum ve ajandama not ettim. Sizlerle de paylaşmak isterim. Bakarsınız siz de katılmak istersiniz 🙂

Ocak ve Şubat aylarında genelde patika ve çamurlu arazilerde koşulan, nispeten zorlayıcı yarışlar var. “Geyik Koşuları” gibi, “Aydos Patika Koşuları” gibi… Runtalya öncesi kendimi tehlikeye atmamak adına, bir de ne yalan söyleyeyim kirlenmeyi de pek sevmiyorum, kışın düzenlenen arazi koşuları beni çok cezbetmiyor. Bu sebeple bu iki ay kendi programım dahilinde, mis gibi sahilde koşarım diyorum.

2 Mart tarihinde benim de katılmayı planladığım 9. Uluslararası Öger Uluslararası Antalya Maratonu (Runtalya) var. Kısmetse ilk yarı maratonumu yine iyilik peşinde koşarak tamamlamayı ve Adım Adım ile birlikte bağış toplamayı hedefliyorum.

20 Nisan‘da Türkiye Atletizm Federasyonu sayfasında ilan edilen Haliç Yarı Maratonu ilgimi çekti. Daha önce katılanınız oldu mu acaba?

27 Nisan‘da ilk defa Bodrum‘da düzenlenecek olan bir yarışma var: Bodrum Global Run. Yarış 15K olacak.

10 Mayıs tarihinde New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu var. Bozcaada yokuşları itibariyle bana 10K’dan fazla koşma motivasyonu vermiyor ne yazık ki. Ben yine 10K koşar, üzerine mis gibi rakı-balık ziyafeti çekerim sanki 🙂 Hem sevdiğim ve uzakta olan tüm dostlarımı da görüyorum bu vesile ile Bozcaada’da. Şu an için web sayfasında henüz bir bilgi bulunmamakla birlikte New Balance‘in kendi sitesinden takip edin ara ara derim.

1 Haziran‘da New Balance Eskişehir Yarı Maratonu ve 10K Koşusu var. Burada da geçtiğimiz yıldan takip ettiğim kadarıyla yarı maraton koşma planı yapıyorum.

Eylül ayı çok bereketli göründü gözüme 🙂 Tam altı yarış var. Benim seçtiklerim ise şöyle oldu:

21 Eylül‘de 13. Gazi Yol Koşusu var İstanbul’da ve 10K koşulacak.

28 Eylül tarihinde New Balance’a bir alkış dedirten bir yarış var: New Balance İzmir Yol Koşusu. Bildiğim kadarıyla bu bir ilk. New Balance Bozcaada’ya geçtiğimiz yıl Eskişehir ve İstanbul Büyükada’yı eklemişti. Bu yıl da İzmir’i eklemiş. Nefis:)

İzmir ile aynı tarihte Bosphorous-İstanbul Yarı Maratonu var. Referans aldığım dokümanda Macera Akademisi sayfasından takip edilebilir denmiş. O zamanki koşullara göre bu ikisinden birine katılmayı çok isterim.

16 Kasım‘da heyecanla beklediğim, geçtiğimiz yıl bana kısmet olmayan Vodafone 36. Kıtalararası Avrasya Maratonu var. Yalnız bu yarışta yarı maraton seçeneği olmadığı için 15K koşarım diye düşünüyorum. Henüz maraton tamamlamakla ilgili bir hayalim yok zira 🙂

Şöyle bir bakınca çok fazla görünüyor değil mi? Ama Nike’ın düzenlediği “Run İstanbul” koşusu 2014 takvim yılı içerisinde görünmüyor mesela. New Balance dışında bir de Nike vardı ne güzel derken acaba vaz mı geçti diye korktum bir an. Bu tarz sponsorluklarla daha çok kurum destek vermeli bence spora, spor yapmak isteyenlere, diğer tüm spor dallarına. Hayatımız futboldan ibaret olmamalı 🙂

Tabi yukarıdaki tüm planlar bir sıkıntı, sakatlık, problem ve program çakışması yaşamaz isem peşinde olacaklarım. Ben Facebook’ta “Yarış Takvimi” sayfasından ulaştım tüm yarışların listesine. Facebook kullanan, arzu eden oradan da inceleyebilir.

Koşu Takvimi- 2014” hakkında 5 yorum bulunuyor:

 1. Alpni

  Emeğine sağlık çok iyi oldu bu takvim işi.

  Hadi iyiyiz koleksiyonumuzda şıkır şıkır yeni madalyalar olacak 2014 te.

  Sende de oluyor mu bilmiyorum ama o madalyalarda bir emek olduğu için her bakışımda içten bir mutluluk duyuyorum kendimle.

  Cevapla
 2. Dilara Yazar

  Benim 5 tane var henüz ve çalışma odamda masamın yanındalar. ne zaman onlara baksam gülümsüyorum, motivasyonum onlar benim de 🙂

  Cevapla
 3. Uğur

  run istanbul bu sene düzenlenecek mi, nike’ın sponsorluğu devam ediyor mu? bilginiz var mı acaba? şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Merhaba Sevgili Uğur,
   ne yazık ki hala bu konuda bir açıklama yok. Nike gibi bir firmanın artık bu yarışlara son verdiğini değil de daha iyi ve farklı bir rota ve organizasyon düzenlemek için planlama yaptığını düşünmek istiyorum 🙂

   Cevapla
 4. Nevin

  Merhaba Dilara ve Ugur ,
  bende 29 tane medaille war , bunlari 10 seneden beri topladim halada sportlich aktiv .
  Benim yasim icin cok büyük bir gurur (54 ) , insallah herkes Türkiyede böyle sizler ve ben gibi düsünür .

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir