Koşu ve Müzik!

musicandrunning

Koşarken kulağında müzik olmasından hoşlanan biriyim ben. Keza spor yaparken de mutlaka kendi seçtiğim müzikler eşlik eder bana. Daha hızlı, ya da daha motive olmaktan öte bana iyi geldiğini düşündüğüm için müzik dinliyorum ben (Yıllar yıllar boyunca yalnız yaşadığım için eve gelir gelmez ilk işim müzik açmak olurdu. Mutlaka ses olsun isterdim evde 🙂

Dr. Coastas Karageoghis’in “Inside Sport Psychology” adlı kitabında müzik dinlemenin, özellikle de koşu ritminize eşlik eden tempoda müzik dinlemenin koşu performansınızı % 15 oranında yükseltebileceğinden bahsediliyor. Yalnız bu konu biraz da ne tip bir atlet olduğunuzla da ilgili imiş. Kitaba göre eğer “Elit Atlet” grubunda iseniz, ki bu gruptakileri “Associators” olarak adlandırmış; koşarken kendinize odaklanıp, kendinizle baş başa kalıyor ve vücudunuzu, kalp atışlarınızı, nefesinizi dinliyormuşsunuz. Bu grup dışında kalanlara, yani çoğunluğun oluşturduğu gruba ise “Disassociators” demiş, yani koşarken bir uyarıcıya ihtiyaç duyan ve çevrelerinde olup bitenden mümkün olduğunca kopmak isteyenler. İşte bu grupta yer alanlar da müziğin koşu tempolarına faydalı ya da kendilerini motive edici bir tarafı olduğuna inanan kişiler imiş.

Özellikle uzun mesafelerde koşarken müzik dinleyerek yorgunluğunuzu görmezden gelip kendinizi, vücudunuzu “biraz daha” diyerek teşvik etmeniz çok mümkün yani 🙂 Mutlu ve enerjik şarkılarla dolu bir müzik listeniz varsa eğer ruh haliniz de hep güzel oluyor. Güvenlik sebebiyle kulaklıkla koşmaya karşı olan kişiler de var tabi. Özellikle dağ-tepe, trafikte, caddede falan koşanlar için tehlikenin nereden geleceği konusunda uyanık olmak önemli.

Eğer müzik ile koşuyorsanız performansınızın artabilmesi için önemli bir etken de uygun tempoda müzikler seçmeniz. Müzik parçasının hızı BPMBeat per minute-Dakika başına vuruş” denilen bir ölçü birimi ile ifade ediliyor. Yüksek BPM içeren müzikler aşırı hızlı koşmanıza, düşük BPM’li parçalar ise temponuzun yavaşlamasına sebep olur. Bu sebeple hedefinize, yaptığınız antrenmana uygun bir müzik listesi oluşturmakta fayda var! Yine Dr. Coastas Karageoghis’in çalışmasına göre dakikada 110 kalp atışlı bir antrenman için uygun BPM aralığı 80-120 arası imiş.

Peki ben koşarken ne yapıyorum? En çok Spotify‘dan faydalanıyorum. Hem kendi oluşturduğum koşu-müzik listelerini, hem de Spotify’da hali hazırda yer alan “Running Hits/Running Playlist” albümlerini dönüşümlü çalıyorum. Zaten kendi müzik listelerimi de buralarda dinlediğim ve tempoma iyi gelen müzik parçalarından oluşturuyorum. Bunun dışında yeni öğrendiğim, henüz kullanma fırsatı bulamadığım bir uygulamadan bahsetmek istiyorum: Pace DJ. Bu uygulamayı telefonunuza indiriyor ve telefonunuzun belleğinde yer alan parçalara erişim imkanı sağlıyorsunuz. Sonra da kaç BPM’lik bir tempoda koşmak istediğinizi belirtiyor ve koşmaya başlıyorsunuz. Uygulama, sizin temponuza uygun parçaları müzik listenizden bulup çalıyor 🙂 Daha önce RockMyRun‘dan da oldukça faydalandım. Bir de Jog FM var, aklınızda olsun.

WomanRunningMusic

Tabi tüm bu teknik işlerin dışında benim her daim kulağımda olan, güzel koşu parçalarım da yok değil hani 🙂 İşte onlardan bazılarını da not edeyim aşağıya ve size de sorayım: Siz nasıl koşmaktan hoşlanıyorsunuz? Müzikle mi müziksiz mi?

* Eye of the Tiger – Survivor

* Hung Up – Madonna

* It’s Not Over – Daughtry

* Rockafellar Skank – Fatboy Slim

* Gangsta’s Paradise – Coolio

* Somebody Told Me – The Killers

* Moves Like Jagger – Maroon 5

* Can You Feel It – Jacksons

* Take Me Out – Franz Ferdinand

* Lonely Boy – The Black Keys

* Sweet Nothing – Calvin Harris feat Florance Welch

* Runaway Baby – Bruno Mars

* Wonderful Life – Hurts

* Uprising – Muse

* Kyrptonite – 3 Doors Down

 

 

 

 

 

Koşu ve Müzik!” hakkında 4 yorum bulunuyor:

 1. alpni

  Müzik dinlemeyi bende seviyorum.Bir kaç defa müziksiz koşayım dedim ancak,etrafta olup bitene kulak kabartınca koşularım verimli olmamaya,tempo tutamamaya,konsantre olamamaya başladım…

  Bu konuda bana göre en başarılı bulduğum;

  Sexy Sport Girls Workout Music Service,(https://www.facebook.com/WorkoutMusicService?fref=ts) her türlü spor dalına hitap eden müzikler yayınlıyorlar ve yayınlanan müzikler profesyonel antrenorler tarafından özenle hazırlanmış sporun temasına uygun (bpm vs ) müzikler oluyor.

  Ben paylaşılan müzikleri you tube dan açıp flv to download menager ile mp3 olarak pc kaydedip ordan da iphone yüklüyorum. mp3 ler 1 saat sürecek şekilde mixlenmiş oluyor.

  2012 -2013 ve 2014 ün paylaşılan run hits müziklerini severek dinliyorum.

  Paylaştığın listeyi kontrol ettim %30 u listemde olduğunu gördüm.Diğerlerini de indirip deneyeceğim.

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Ben de hemen senin şu müzik servisini inceledim Nihat,
   bakalım bayağı güzel şeyler var gibi 🙂

   Cevapla
 2. Duygu(mutludiyet)

  Sevgili Dilara,

  Ben de kesinlikle müziksiz koşamayanlardanım. Bir de koşu ekibimiz var ama onlarla koşarken ben grup koşusunun da hiç bana göre bir şey olmadığını anlamaya başladım zira o durumda yanımdaki insanların konuşmaları, vs. çok dikkatimi dağıtıyor ve performansım net şekilde düşüyor. Oysa kulağımda müzik varken ve yalnızken, özellikle de daha kimseler yollara düşmemişse, işte en iyi performans zamanlarım bunlar oluyor. Bu yüzden bir ormanda koşmayı çok istiyorum ama henüz kısmet olamadı, belki İstanbul’a geldiğimde… 🙂

  Listene baktım da ortak olan ne çok şarkımız var. Hang up, somebody told me, gangsta’s paradise, take me out, sweet nothing, uprising ortak şarkılarımız.
  Benim de spotify’da kendim için oluşturduğum iki farklı liste var. Birisi hap listem, hemen gaza gelmek istiyorsam açıp dinlediklerim yani. 🙂 Diğeri ise koşarken bu da güzel gider diyerekten eklediklerim.

  Spotify’da kullanıcı adım “histoirevague”; koşu ile ilgili listelerimin isimleri de Koşu top 30 (hap listem bu) ve Koşarca. Göz atmak istersen beklerim.

  Atamayacak olursan da sana (belki içlerinde denemediklerin vardır) bir kaç şarkı önermek isterim;

  Miami Showdown – Digitalism (beni inanılmaz fişekliyor)
  Gnarls Barkley – Crazy
  Florrie – Left too late
  deee-lite – groove is in the heart
  No Doubt – Hella Good
  Shakira – She Wolf
  Nicki Minaj – Va va voom
  The Neighbourhood – sweater weather
  Piano Magic – incurable
  Blues Traveler- Run Around

  Öpüyorum.

  Cevapla
  1. dilara

   Merhaba Duygu,
   Spotify’da listene tabiki göz atacağım..
   İstanbul’a geldiğinde birlikte Belgrad Ormanında yer alan parkurlarda koşarız..
   sevgiler,

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir