Maraton Koşan Ünlüler!

alanis-edward-run

*Edward Norton-Alanis Morisette*

Takip edenleriniz varsa eğer bileceklerdir, dünyaca ünlü New York City Maratonu (NYC Maratonu) geçtiğimiz Pazar günü koşuldu. Ardından, benim de takip ettiğim sağlıklı yaşam blogları ve dergilerin internet sayfalarında koşuya ilişkin haberler çıkmaya başladı. bir tanesini okurken gördüğüm haber çok ilgimi çekti ve bu konuyla ilgili biraz daha araştırmaya karar verdim (Malum evde şu an vakitten bol bir şey yok).

Konu “Maraton Koşan Ünlüler” hakkında. Kimi bir ya da iki defa koşmuş, kimi sürekli koşuyor. Kimi bir amaç uğruna, kimi de keyfi istediği için koşuyor. Öyle ya da böyle 42.2 K koşmak için yollara düşmüş ünlülere bir bakalım ister misiniz?

Katie Holmes sadece bir defa, o da 2007 yılındaki NYC Maratonunda koşmuş. Süresi ise: 5 saat 29 dakika 58 saniye.

katie-mario-run

*Katie Holmes-Mario Lopez*

Son dönemde parlayan yıldız Ryan Reynolds ise 2008 NYC Maratonunda sadece kendisi için değil, Michael J. Fox’un parkinson hastalığı ile mücadelede araştırmalar yapan vakfı adına bağış toplamak için koşmuş. (Ryan Reynold’un babası da bu hastalıktan muzdaripmiş). Ryan Reynolds’un maraton süresi 3:50:00 40 yaşındaki oyuncu Patrick Wilson da NYC Maratonunda aynı vakfa bağış toplamak adına koşmuş. Wilson’ın bu vakfı seçmesinin nedeni büyük babası ve annesinin parkinson hastalığından muzdarip olmalarıymış. Süresi 3:32

American History X ve Fight Club  gibi filmlerde bayılarak izlediğimiz aktörlerden Edward Norton ise 2009 yılında NYC Maratonunu 3:48:01 ile “Masai Vahşi Hayatı Koruma” Vakfı adına koşmuş ve toplamda 1.2 milyon dolar bağış toplamış! Aynı yarışta yanında aynı amaç için koşan, Ryan Reynolds’un eski nişanlısı şarkıcı Alanis Morisette ise maratonu 4:28:45 ile tamamlamış.

christy-turlington-run

*Christy Turlington*

Bisiklet dünyasının sansasyonel ismi Lance Armstrong da maraton koşan ünlülerden. 2006 yılında koştuğu NYC Maratonu sonrası, “Maraton koşmak hiç şüphesiz şimdiye dek yaptığım fiziksel anlamda en zorlayıcı aktiviteydi” demiş! 2006 yılındaki derecesi 2:59:36 iken, 2007 yılında tekrar koştuğu NYC Maratonundaki derecesini 2:46:43 şeklinde iyileştirmiş.

Günümüz edebiyat ustalarından, benim de çok severek okuduğum Japon yazar Haruki Murakami’nin 30’lu yaşlarında başladığı koşu tutkuya dönüşmüş. Şu an 60 küsür yaşında olan Murakami her yıl bir maraton koşuyormuş. Şimdiye dek 25’in üzerinde maraton, bir ultra maraton, beş tane de triatlon tamamlamış! İnanılmaz değil mi? Ve maraton koşmaya ilişkin bir de kitap yazmış: “What I Talk About When I Talk About Running” Kendisi e-kitap olarak elimde, okunmayı bekliyor.

Gençken izlediğimiz “Save The Bell diye bir dizi vardı, belki hatırlarsınız. O dizide rol alan oyunculardan Mario Lopez de en son 2011 yılında NYC Maratonu koşmuş. Kendisi de benim gibi düşünüyormuş ki koşmanın tedavi edici, iyileştirici bir tarafı olduğunu; koşarken zihnini tamamen boşalttığını ve koşmanın kendisi için vazgeçilmez bir ritüel haline geldiğini söylemiş. Okuduğuma göre beş maraton tamamlamış Lopez.

lance-gordon-run

*Lance Armstrong-Gordon Ramsey*

Beni en şaşırtanlardan biri Gordon Ramsey oldu. Gerçi dünyaca ünlü Michelin ödüllü İngiliz şef Gordon Ramsey’i TV’deki programlarında seyrettiğimde ne kadar fit ve hareketli olduğunu düşündüğümü itiraf etmeliyim. Ramsey, Londra maratonu dışında birkaç defa da Güney Afrika’da düzenlenen maratonda koşmuş tecrübeli bir koşucu imiş.

Yüzüklerin Efendisi” serisinden şişman Samwise Gamgee karakteri olarak hatırlayacağınız Sean Astin de maraton koşan aktörlerden. Film çekimlerinde “Koşmak için ölüp biterken şişman bir cüssenin içerisine tıkılıp kalmak çok fenaydı” demiş 🙂 Dört defa Los Angeles Maratonunda koşmuş Astin ve 2012 yılındaki derecesi 4:25:47

sean-ryan-run

*Sean Astin-Ryan Reynolds*

Hiç yaşlanmayan, hatta genç kızlık dönemlerimde hatırladığımdan bile daha güzel ve fit olan 44 yaşındaki model Christy Turlington da koşmayı sevenlerden. 2010 yılında kendi kurduğu “Every Mother Counts” Vakfı için koşuyor. Vakfı hamilelikle birlikte ortaya çıkan ve 90%’ı önlenebilir komplikasyonlardan hayatını kaybeden kadınlar için bir şeyler yapabilmek adına kurmuş. Geçtiğimiz pazar günü NYC Maratonundaki derecesi 3:43:50

Aslında o kadar çok daha koşan ünlüye rastladım ki. Mesela Oprah Winfrey. 1994 yılında 4:29:20 ile tamamlamış maratonu. Mesela Pamela AndersonGeorge W. BushSean “Diddy” Combs da birer defa da olsa maraton tamamlamış ünlüler. Pamela AndersonSean Penn‘in 2010 yılında depremle yerle bir olan Haiti halkına yardım toplamak amacıyla kurduğu “J/P Haiti Yardım Örgütü” adına 2013 NYC Maratonunda koşmuş.

Bir amaç uğruna koşmayı tercih edenler çoğunlukta. Türkiye’de de “Adım Adım oluşumu ile birlikte insanlar iyilik peşinde koşmaya başladılar. Ne mutlu ki ben de onlardan biriyim. Türkiye’den ünlü olup bir amaç uğruna koşan kim var derseniz bildiğim tek isim Eda Taşpınar! Zaten sporu yaşam biçimi haline getirmiş, atletik biri olan Eda Taşpınar’ı en son Run İstanbul 2013 7K koşusunda yanımdan geçip giderken görmüştüm 🙂

Geçenlerde bir video izledim koşmak üzerine. Orada şöyle bir söz vardı:

“Running is movement. Movement is the essence of life. That’s why I run”!

“Koşmak hareket etmek demek. Hareket etmekse yaşamın özü. İşte bu nedenle koşuyorum”! Hakikaten de yaşamımın özü, anlamı haline geldi koşmak. Hem kendim için, hem başkalarının bir takım konularda farkındalığını artırmak için, hem de sivil toplum örgütlerine yardım etmek için koşuyorum. Umuyorum Christy Turlington gibi 44 yaşıma geldiğimde bir maraton da ben koşarım. Şu an hedefim öncelikle güzelce iyileşmek. Eskisinden daha kuvvetli olmak. Sonra da 2014 yılında bir yurt içi bir de yurt dışı yarı maraton koşmak. Tabi koşarken de Adım Adım için bağışlar toplamaya devam etmek.

Evde kalmak yarıyor gibi ne dersiniz? Haftada iki-üç yazı çıkıyor 🙂

 

 

Maraton Koşan Ünlüler!” hakkında 3 yorum bulunuyor:

 1. Alpni

  Hafta sonu e2 NY maratonunu canlı verdi. Hiç sıkılmadan izledim ve o sabah koşmuş olmanın gururunu yaşadım. Kenyalılar yine damgasını vurdular.Kadınlarda jeptoo nun paytak paytak gerilerden gelip birinci olması mücadelenin çok hırslı olduğunu gösterdi.Benim en çok hoşuma giden sporcuların kıyafetleriydi. Erkeklerde özellikle kolluklar,gözlükler,renkli ayakkabılar,saç bandlarına takılıp kaldım sürekli.

  Avrasya Maratonu çok yaklaştı. Türk ünlülerden de aynı manzaraları görmek istiyorum.

  Ameliyat olmamdan mütevellit ,koşamasamda o havayı koklamak için avrasya maratonuna gideceğim.

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Merhaba Alpni,
   Rengarenk bir koşu tecrübesi için bir Cumartesi seni Belgrad Ormanlarına alalım o halde. Adım Adım’ın ayda bir kostümlü koşuları oluyor 🙂

   Cevapla
   1. Alpni

    Çok sevinirim.
    Gruba beni de dahil ederseniz memnun olurum. Bu Cuma ameliyat olacağım. Dualarını bekliyorum.Aralıktan itibarende koşarım diye düşünüyorum. Koşmasam da gelirim desteğe.
    İletişim adresim nihat.alp@danone.com

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir