Run Istanbul 2013

runistanbul-me

Bir “Koşu Takvimi” yazımda bahsettiğim yarışmayı daha geride bıraktık dün akşam saatlerinde. Nike’ın geçtiğimiz yıl 5K olarak organize ettiği, bu yıl ise parkuru 2K uzatarak 7K’ya çıkardığı Run Istanbul dün akşam saatlerinde koşuldu.

Ben hem Pazar sabahı 7K , hem de akşamına Run Istanbul’da 7K koşarak kendi çapımda mini bir rekora imza attım. Ha, bugün yürümekte zorlanıyorum o ayrı 🙂 Sağ kalçamda minik bir sıkıntı ve sol ayak parmağımda minik bir su toplaması sebebiyle oluşan baloncuğum var şu an! Sabahki koşumu evimin yakınlarındaki bol inişli-çıkışlı parkurda 45 dakikada tamamlamıştım. Akşamki yarışta ne yazık ki Nike+ uygulamam hata vererek beni yarı yolda bıraktı. Run Istanbul ana sayfasından da göğüs numaram ve ismimle sonradan ulaştığım koşu kaydıma göre: 42.04 ile tamamlamışım yarışı. 

runistanbul-02

Koşunun başlangıç noktasına üyesi olduğum Club Sporium Akatlar‘ın koşan ekibi ile birlikte gittik. Koşu alanında ısınmaydı, koşu öncesi muz ve su takviyesiydi derken yarış başladı ve ilk sıkıntı ortaya çıktı: Nike+ uygulamam çalışmadı. Koluma taktığım için kendisiyle uğraşacak durumum olmadığı için bıraktım kendi haline. Söylene söylene iki adım attım ki sağ ayakkabımın bağcığı açıldı bu defa! Ortalarda başladığım için koşuya, sağdan gelenleri de kollayarak ve yavaşlayarak sağ tarafta kuytu bir yer buldum ve bağcıklarımı bağladım. “Neyse bozma moralini devam Dilara” diyerek ilk birkaç km yol aldım ve bu arada susadım. Su istasyonları ya yeterli değildi, ya da ben göremedim bilemiyorum. Ama susuzluktan öle yazdığım sırada, sanıyorum 6. km civarında neredeyse görevlinin elinden zorla kaptım su şişesini ve bir nebze kendime geldim! Bu arada, Nike+ uygulamam çalışmadığı için kaçıncı kilometrede olduğumu da anlayamadım, zira yollarda da km göstergeleri yoktu! Yaklaşık on bin kişinin koştuğu söylendi yarıştan önce. Özellikle ilk birkaç km sağdan soldan hızla beni geçen koşucuların temasları sebebiyle düşmemeye çalışarak biraz temkinli koştuğumu da itiraf edeyim. Bu bahsettiklerim benim için olumsuzluklar yaratan durumlar olarak burada dursun.

runistanbul-01

Gelelim güzel taraflarına: Koşu saat 19:00’da start aldığı için güneş batmıştı biz koşmaya başladığımızda ve ilk defa karanlıkta koştum. Akşam saati ve Pazar günü olduğu için yolun her iki tarafında da oldukça fazla seyircimiz vardı bizi alkışlayan, tezahürat yapan. Bu da açıkçası alışık olmadığım ve oldukça motive edici bir durum olduğu için çok hoşuma gitti 🙂

Elbette her etkinliğin olumsuz tarafları oluyor ve bazılarına göre -bakış açısıyla da alakalı olarak- bunlar çok büyütülüp, problem haline getiriliyor. Yarış sonrası birçok mecrada yapılan yorumları izledim sabahtan. Kendi adıma ben sadece koşmaya gittim parkura. Su, bir çok sporcu için olduğu kadar koşucular için de olmasa olmaz. Yeterli su istasyonu olmaması dışında benim söylenebileceğim bir şey yoktu. Nike’ın bu tarz organizasyonlarda yer alarak, koşucuları destekliyor olması beni çok mutlu ediyor. Zira kendisi, liseden beri vazgeçilmez spor markam! Umuyorum bir sonraki yıl, bu yılki ufak tefek aksaklıkların da üstesinden gelmenin bir yolunu bularak daha da güzel bir organizasyona imza atacaklar.

Her geçen gün koşmak konusunda bir çıt ileriye gidiyorum. Fakat görüyorum ki, sanki bir miktar daha hafiflesem hayat bana daha güzel olacak koşarken 🙂 Hafifleme çalışmaları için Sonbahar ve Kış doğru mevsimler değil biliyorum, ama önümüzdeki dönem biraz bu konuya odaklanmak istiyorum. Sadece sabahları tost olarak yediğim iki dilim tam buğday ekmeğini sınırlayarak bir başlangıç yapabilirim gibi geliyor. Önümüzdeki günlerde haber ederim durumdan 🙂

 

Run Istanbul 2013” hakkında 15 yorum bulunuyor:

 1. Aysegul

  Dilaracim öncelikle tebrikler bence aynı günde boyle br performans harika! Hafiflemem gerekiyor derken fotograflarda gayet ince duruyorsun daha zayıflarsan güçsüz olmaz mısın ? Tabi ozel degilse kilo durumun nedir ? Cok fit duruyorsun çünkü 🙂
  Ben ekmek yemeden doymuyorum sence kısmak için baska altrnatif ne olabilir ? Genelde Çavdar yiyordum.
  Sevgiler tekrar tebrikler 🙂

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Merhaba Ayşegül,
   kilo vermeyi çok istemiyordum aslında, zaten 178 boy ve 58 kg.yum. Fakat görüyorum ki dizlere binen yük ne kadar az, koşu performansı o kadar iyi. Kilom 2 yıldır neredeyse sabit, ama ben daha ince görünüyorum haklısın, zira kas oranım fazlalaştı. Özellikle çavdar, tam buğday sağlıklı ve tüketilmesi gereken ekmekler. sen, devam et:) bense, arada yulaf ezmesi ve bazen de tam buğdaylı-tam tahıllı gevrek yiyorum. ekmeğin yerine onlar dengeler sanırım şimdilik.

   Cevapla
 2. Elif Ersin Sarıgül

  Merhaba,
  Ben daha önce de bahsettiğim gibi, henüz hiç 3km bile aralıksız koşmamışken, parkuru 58 dakikada da olsa bitirmek mutlu etti beni 🙂 ilk 3km koşarak, sonrasını koşu/yürüyüş olarak bitirdim. Yürümekte ısrar eden kalabalığın arasında sıkışmak, su istasyonlarını çok zor görmek ve hiçbirinde su bulamamak biraz moral bozsa da, koşmaya gelmiş onca kişiyle birlikte koşmak ve sadece koşabiliyor olmak bile güzeldi benim için. Orta okuldan iş hayatına kadar bir çok farkşı yerden tanıdıkları görmek ve beklediğimden uzun süre koşabilmek de bonus oldu 🙂 koşmak güzel!

  Hafiflemeye gelince, sabah yenenlerdense akşam yenenleri kısmak daha etkili oluyor bence.

  Selamlar

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Sevgili Elif,
   tebrik ederim. bence harika bir sonuç 🙂 akşam yemeklerimden neyi kısabilirim bilemiyorum açıkçası, zira akşam ağır yemiyorum hiç. bir de evde koca olunca akşamları hafif geçilemiyor! (iç ses: aslında neden kısabileceğimi biliyorum da işime gelmiyor o kadar katı davranmak 🙂

   Cevapla
 3. Alpni

  Merhaba Dilara Hocam,

  Öncelikle yayınlamış olduğun 2.ci fotoğrafta sağ alt çaprazda arkası dönük ve kollarını öne açmış ısınan adam benim 🙂 Dirsek temasındaymışız. Ve süreyle ilgili benden iyi derece yapmışsınız.

  Yarışlarla ilgili detayları bloğumda yazdım bende.Bir çok fikire katılıyorum. Yarışı alkışlayan halk benide koşarken motive etti .İlk 1km de soldaki canlı performansta durup oynayıp zıplayasım geldi.Ancak koşunun 1 ila 3 km lerinde ” heryer direniş her yer taksim ” sloganını pek sportmence bulmadım.

  İlk su istasyonunu 6 km koymuşlar ve finiş çizgisinde de bir kaç tane gördüm.Onun haricinde başka görmedim.

  Renkli bir koşuydu.ilk 1 km ezilme ,takılma,düşme vb olumsuzluk yaşamamak için çok hızlı çıktığım için 1 km koştuktan sonra kesildim.Sonra nabzımı düşürmek için yavaşlayarak rölantide ,zaman zaman durarak finişi gördüm.45 dk sürdü.

  Sabah İntersportrun da 11 km koşmanın yorgunluğu da vardı.Zencefit hocamla da tanışma fırsatı yakaladım.Akşam seninle de tanışmak istiyordum ama kalabalığı görünce çok zor dedim.Kısmet değilmiş.

  Zencefit hocanın intersport run da 36*45 kadınlar kategorisinde 7.ciliği oldu. Genel sıralamada da iyi durumda .Seneye aynı kategoride kesin ilk 3 e girer diye düşünüyorum.Aynı şekilde nike run koşu süren eğer 41 ise gerçekten bence çok iyi ve bu süreyle intersportrun da kadınlar kategorisinde katılsaymışsın daha iyi bir sonuç elde edebilirmişsin.Tebrik ediyorum.

  Bence ilk bir kaç sene her müsabakayı koklayıp,parkurları test edip hangisinde başarılı olmaya yakınsa insan ya da hedefi varsa böyle ona katılmanın daha uygun olacağını düşünüyorum.İntersportrun ve Nikerun müsabakaları benim için iyi gözlem yaptığım müsabakalar oldu.

  Seneye kadar birbirimizi motive ederek ve daha çok çalışarak daha iyi sonuçlar çıkaracağımızı düşünüyorum.

  Sağlıcakla kalın.

  Ayşegül sana da selam :))

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Vee Alpni 🙂
   tebrik ediyorum, hem sabah 11K, hem akşam 7K için. cesurca bir davranış. benim gözüm yemedi “trail” parkurda 11K. Sevgili Zencefit’i de tebrik ediyorum. biz de tanışırız bir gün.
   Benim dereceye girmek gibi bir hedefim yok Alpni. Koşmak, hayatımda hiçbir zaman yapamayacağımı düşündüğüm bir sportif aktiviteydi benim. Her koşuda hedeflediğim üç şey oluyor 1.5 yıldır: Sakın yürüme! Sakın durma! ve Bir öncekinden daha iyi derece yap! Kendimle konuşurum ben yarışlarda, çevremdeki kimseyle tempomu kıyaslamam. Ben, gerçekten de koştukça müthiş keyif alan biri haline geldim. Yarışmak değil de koşmak için katılıyorum tüm bu takvimdeki yarışmalara. Her parkuru da denemek istiyorum.
   E o zaman Avrasya’da görüşmek üzere 😉

   Cevapla
 4. Aysegul

  dün aksam bu yazıları okuyunca en yüksek tabanli spor ayakkabımla koşmayı denedim ama dizim hala error veriyo :/ şimdilik yine tempolu yürüyüşlere devam ediyorum. Sanırım ileride kosmak için bir sure daha sadece yürümem gerekecek, sizin sonuclarınız harika gercekten tekrar tebrik ederim 🙂
  Yemek meselesine gelince akşamları zaten doğru dürüst birşey yemiyorum ama sabah kahvaltı zaafım oldugu için ekmek vazgeçilmezim oluyo 🙂 tabi gün icinde en fazla 2 dilim Alman Çavdar’ı yada kepekli tüketiyorum. Fazla değildir umarım 🙂
  Sevgiler,

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Ayşegül, lütfen önce dizlerin iyileşene dek bekle. sonra da koşuda ısrarlıysan buna uygun bir ayakkabı al 🙂
   dengeli ve düzenli beslenmek önemli. güçlü olmak lazım

   Cevapla
 5. Alpni

  Merhaba Dilara,
  Biliyorum gönülden sevdiğini koşmayı. Hiç başka bir şey düşünmedim müsabakalar için zaten.Ama yine söyleyeceğim bu sevginle İntersportrun da koşsaydın bence çok daha iyi dereceyle kendine bir armağan vermiş olurdun.

  Biraz önce Nikerun da gögüs numaranı girip derecene baktım 🙂

  Tüm koşucular arasındaki sıralaman 10709 kişi içinden 2265 .ci olmuşsun.

  Kadın koşucular arasındaki yerin ise 4183 kişide 274.cüsün

  Maaşallah iyi derece 🙂
  Tebrikler

  Bakmak istersen http://runistanbul.com/#

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Alpni sağol bilgi için..
   ben umudu kesmiştim! Süre olarak sanıyorum 41 dk. civarıdır bu sonuca göre..

   Cevapla
 6. beril

  merhaba!
  koşmaya henüz geçen hafta başladım. Ancak hantallığımdan mıdır nedir bilmiyorum. Kaval kemiklerim yürürken bile inanılmaz ağrımaya başladı. Bu sebeple, koşmaya ara verdim. Aslında koşmaya başlamışken devam etmek istiyorum. O sebeple yarın sabah da ağrım devam ediyor olursa koşmaya karar verdim. Siz ne düşünüyorsunuz? 🙂

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   sevgili beril,
   kusura bakma lütfen cevabımın gecikmesi için. araya giren bayram tatili ve öncesindeki seyahatimiz neticesinde yaklaşık 10 gündür bilgisayarımdan uzaktım!
   koşmaya başlarken yapılması gerekenlere ilişkin naçizane önerilerimi sanıyorum 2. yazımda paylaşmıştım, lütfen onu da oku. yeni başladığında her spor dalında, bir yerlerinin ağrıyor olması gayet normal. alışkanlık, güç, esneklik kazandıkça ağrılar azalacaktır. ilk başlarda çok zorlama derim.

   Cevapla
   1. beril

    Çok teşekkür ederim! nasıl olduysa o yazıyı kaçırmışım. Yarından itibaren couch to 5k programına başlıyorum 🙂
    Görüşmek üzere!

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir