“Şunun” Yerine “Bunu” Koyarak Daha Temiz Beslenme (2)

Bugün biraz, tatlı sevenleri daha çok ilgilendiren birkaç ufak değişiklikten bahsetmek istiyorum temiz mutfaklar için. Sizin de artık gayet iyi bildiğiniz üzere özellikle kek ve tatlılarda bizi en çok zorlayan ve kilo alımının yanı sıra kalp-damar hastalıklarına yakalanmanızı kolaylaştıran malzemeler sıvı yağ, şeker ve beyaz un! Bakalım bunların “temiz” muadilleri neler olabilirmiş?

avokado

Şaşırdık mı? Elbette hayır. Avokado hatırlarsınız, içerdiği oleik asit -kandaki kolesterolü düşürücü etkisi olan doymamış yağ asitleri – ve Omega 3 ile kalp sağlığımız için faydalı besinler grubunda idi. Sağlıklı kekler yaparken avokadoyu püre haline getirerek tereyağ/sıvı yağ yerine kullanabilirsiniz. Ayrıca, denediğim için güvenle öneriyorum, pişirdiğiniz kekin üzerine kremalı sos yerine avokado püresi, sıvı vanilya ve limon suyunu karıştırarak pürüzsüz hale getirdiğiniz kremayı sürerek yiyebilirsiniz! Biraz tatlı olması için içerisine sağlıklı doğal esmer şeker, stevia ya da agave şurubu ilave edebilirsiniz.

elma püresi

Elma püresini ben artık esmer şeker ile de yarı yarıya kullanıyorum keklerde. Yani eskiden bir viski bardağı boyutunda ölçü bardağımla bir bardak esmer şeker kullanırken şimdi artık iki elmanın püresi ve yarım viski bardağı esmer şeker kullanıyorum. Ve hiç sıvı yağ kullanmıyorum. Elma, eğer ki tatlı bir elma ise, hem sıvı yağ, hem de şeker yerine geçebiliyor. Özellikle kap kek ve keklerde rahatlıkla deneyebilirsiniz. Tabi bir miktar ıslak kek kıvamında olacaktır denemeleriniz. Kurabiye tarzı şeylerde bu uygulama işe yaramayacak gibi geliyor bana! Ben keklerimi oldukça ufak boyutlarda yapıyorum, iki üç gün içerisinde tüketiyoruz. Bu tarz kekler hafif nemli oldukları için çabuk bozulma riski var, aman dikkat!

sağlıklı browni

İşte bir çok sağlıklı ve hafif tarifler yayımlayan yabancı sitelerde gördüğüm, henüz denemediğim bir şey daha: Siyah Meksika fasulyesini brownilerde un niyetine kullanmak! Tarif merak edenler için:

MinimalistBaker

101CookBooks

MyDearKitcheninHelsinki Bu arada bu blog sahibesi, Helsinki’de yaşayan bir Türk olup tariflerini son dönem takibe aldığım bir hatundur 🙂

*

Serinin ilk yazısını okumak için: “Şunun” Yerine “Bunu” Koyarak Daha Temiz Beslenme (1)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir