Temiz Besinler #1 Yulaf

oats-abs

Sağlıklı ve formda, keyifli bir hayat için yapılması şart olan şeylerin başında “Temiz Beslenmek” ve “Spor Yapmak” geliyor; artık bu konuda hemfikiriz sanıyorum 🙂 Bir önceki yazımda da okuduğunuz üzere sizinle mümkün olduğu kadar bana ilham verenbizzat uyguladığım spor/egzersiz videolarını paylaşacağım. (Biliyorsunuz ben -ne yazık ki- yalnız koşuyorum ve yalnız egzersiz yapıyorum. Eğer günün birinde bir egzersiz partnerim olursa kendi egzersiz videolarımı paylaşmak da istiyorum tabi).

Sağlıklı ve formda yaşam denkleminin ilk bileşeni “Spor Yapmak” ise, diğer bileşeni de -hatta kuvvetle muhtemel ağırlığı en fazla olanı- “Temiz Beslenmek”. Uzun bir zamandır karın kası yapmaya takılmış bir kadınım. Belki de görüp görebileceğiniz en çok mekik çeken, karın hareketlerinde çeşitlilik, tekrar sayısı ve süresini en uzun tutanlardan biriyim. Tüm bunlara rağmen bir türlü istediğim şekle girememesi karın kaslarımın ne yazık ki “Temiz Beslenmek” konusundaki -hala- bir miktar yaramazlıklarımdan sebep. (Evet ben bile yaramazlık yapıyorum)! İngilizcesi “Abs are made in kitchen” olan “Karın kasları mutfakta inşa edilir” sözünün doğruluğunu bireysel olarak tecrübe ettiğimi bilmenizi isterim 🙂

İşte bu sebeple bu günden itibaren her hafta bir “Temiz Besin” seçip onu size anlatmayı, o besinle yapabileceğiniz basit tarifleri paylaşmayı planlıyorum. Burada şunu özellikle belirtmek istiyorum. Paylaşacağım tarifler hepinizin kolaylıkla hazırlayabileceği, benim kendim için de sıklıkla hazırladığım tarifler olacak. Evet hazırsanız ilk temiz besinimizi tanımaya başlayalım isterseniz:

Temiz Besinler #1 YULAF

Yulaf biz Türk milletinin besin alışkanlıkları arasında değil, kabul ediyorum. Hatta bizde hayvan yemi olarak kullanıldığını söyleyebilirim! Ama özellikle son dönem Dr. Dukan sayesinde önce yulafın kepeği ile tanış olduk, ardından da ezmesi ile. (En azından benim bu şekilde oldu). Besin olarak tüketilmesinin yanı sıra cilt, vücut, hatta saçlarınız için hazırlayabileceğiniz bir çok maske tarifinde de yer almasıyla bizi adeta her anlamda yenileyen, güzelleştiren mucize bir besin.

* Yulafı mutlaka besin alışkanlıklarımız arasına almamızı sağlayacak ilk özelliği zengin bir lif kaynağı olması! Yani yulaf mide ve bağırsak hareketlerimizi düzenler ve uzun süre tokluk hissi vermesi sebebiyle de kilo kontrolüne faydalı olur.

* İçerisinde kendisine yüksek besin değerini veren beta glukan adında çözünebilir lif barındıran yulaf bu sayede kötü olarak adlandırılan kolesterol seviyesinin (LDL) yaklaşık %25 oranında düşmesine de yardım eder. Bu sayede kardiyovasküler rahatsızlıkların görülme riskini azaltır.

* Eğer benim gibi bağışıklık sisteminiz zayıf ise yulaf tam size göre bir besin! Yulaf, bağışıklık sisteminizi günden güne güçlendirme özelliğine sahiptir.

* Yulaf glisemik endeksi düşük bir besin olması nedeniyle kan şekerinin dengede tutulmasına ve Tip 2 diyabet riskinin azalmasına da yardımcıdır. (Bu özelliği sebebiyle özellikle sabah kahvaltılarınız için tercih ederseniz yulafı gün boyunca kan şekerinizin dengede tutulması için önemli bir adım atmış olursunuz).

* İçerdiği yüksek dozda enerjinin ağır ağır kullanılmasına sebep olduğu için özellikle egzersiz öncesinde yenmesi tavsiye edilir.

* Magnezyum, selenyum, demir, fosfor ve A vitamini açısından zengindir. Ayrıca diğer tahıllara göre yüksek oranda protein içerir. (150 gr yulaf ezmesinde 8.5 gr protein bulunur).

Eğer ki glutene duyarlılığınız/ intoleransınız varsa, yani Çölyak hastalığına sahipseniz, ve gut hastalığınız ya da böbrek taşı sorununuz var ise yulaf tüketimi sağlığınız açısından çok da uygun değil!

Yulaf hakkında edindiğimiz bu bilgiler ışığında onu öğünlerimizde nasıl kullanabiliriz derseniz de, bir sonraki yazımı okumanızı öneririm.

Birde merak ediyorum, siz de yulafı beslenme düzeninize dahil ettiniz mi? Memnun musunuz?

Referanslar:

About Nutrition Facts

A Scientific Review of the Health Benefits of Oat

The World’s Healthiest Foods

Whole Grains Council

Dilara Koçak

 

 

Temiz Besinler #1 Yulaf” hakkında 8 yorum bulunuyor:

  1. Aysegul

    Merhaba 🙂 cok güzel ve merak ettigim bir konu seçmişsin. Yulaf ezmesi benimde her gün farklı öğünlerde tükettiğim bir besin.genelde aksamustu yemeyi cok seviyorum isten çıkmadan önce çünkü eve gidince yürüyüşe çıkıyorum beni baya zinde tutuyor. Yulaf ezmesini aktardan alıyorum paketlenmis kullanmıyorum ve ben sadece pişirerek tüketiyorum icine mevsim meyvesi bazende kuru meyve atıyorum üstünede tarçın! Gayet güzel oluyor ama ben yulaf ezmesini cok sevdiğim için miktarı konusunda cok ayarsizim senden bu konuda bilgi almak istiyordum:) sence hangi miktar gün icinde tek öğün için uygundur ? kaç yemek kasığı yada kaç avuç ? Birde icine kuru yada mevsim meyvesi hangilerini tercih ediyorsun ? Genelde elma doğruyorum ben ama bazen insan farklı birşeyde tüketmek istiyor ama sanki cok alternatif yok :/ yada ben pişirip yediğim için alternatifim az oluyor. Şimdiden cok teşekkür ederim 🙂 sevgiler,

    Cevapla
    1. Dilara Yazar

      Merhaba Ayşegül,
      Bir dolu yemek kaşığı yulaf ezmesi 15 gr civarında. Ortalama 40 gr kuru halde yulaf ezmesi bir porsiyon, hem de benim kahvaltı ihtiyacımı karşılıyor. Bu durumda 3 ya da 4 kaşık ideal porsiyona denk geliyor. Bu da yaklaşık 150 kalori demek! Hesabı sen yap 🙂
      Tarif önerileri yeni yazıda olacak, takipte kal hafta sonu derim 🙂

      Cevapla
      1. Aysegul

        3-4 yemek kaşığı demekki yanlış yapmıyormuşum, çünkü bir ara acaba ben çok mu yiyorum diye bunalıma girmiştim 🙂 yulaf ezmesi gerçekten bir mucize. en çokta tatlısını yapmak istiyorum aslında, kakaolu filan nasıl olurdu acaba 🙂 )
        bu arada karın kası konusunda bende muzdaribim, ne kadar hareket yapsam ve yemeklerime dikkat etsemde görülecek şekile gelmediler daha 🙂 gerçi erkeksi kas olsun istemiyorum ama hafif çıksa fena olmazdı. sence karın kası için ayrı bir beslenme programı uygulamak gerekir mi ? çünkü bir süre önce süt ve süt ürünlerini tüketiminin kas yapmayı yavaşlattığını öğrenmiştim, hatta kendimde denemek için hızlı bir şekilde kestim sadece kefir ve lor peyniri aldım bünyeme ama bende aşırı kilo kaybı yarattı :/ ne kadar doğru bilmiyorum tabi.
        tarifleri merakla bekliyorum 🙂 sevgiler 🙂

        Cevapla
  2. histoirevague

    Yazı yine şahane, okumaya, araştırmaya üşenenler için hap bilgi ve tüm olayın özeti gibi. 🙂
    Ben üşenenlerden değilim ama üşenenler adına teşekkürü borç bilirim. Ben de bildiklerimin üzerinden geçmiş oldum.

    Ben de yulaf tüketenlerdenim ve çok memnunum. Tokluk hissi konusunda bir mucize kendisi.
    Üstelik daha önce York Test yaptırdım ve yüksek derecede glutene intoleransım çıktı ancak buna rağmen bende herhangi bir rahatsızlığa neden olmuyor hatta aksine midemi yatıştırdığını hissediyorum. Meyve-yoğurt/süt-yulaf ezmesi-tarçın-sağlıklı kuru yemiş(ceviz,fındık,badem) beşlisinin fanatik bir hayranıyım! Favorim kırmızı meyveler ile yapılanlar… (erik,elma,berigiller, çilekler vs.)

    Yulaf kepeğini de bir ara omletlerimde kullanıyordum ama o beni çok sarmadı ne yalan söyleyeyim.

    Şu anda haftada en az 5 öğünümde yulaf ezmesi tüketiyorum yalnız enteresandır henüz pişmiş halini denemeye cesaret edemedim, elma-süt-yulaf-tarçın pişmiş hali ile çok güzel oluyormuş, onu da artık soğuk kış günlerinde deneyebilirim.

    instagramdan uzun zamandır takip ediyordum ve artık blogunun da sıkı bir takipçisiyim, özellikle videolarla ilgili yazına bayıldım, genç ve fit adresini inceledim, p90x mantığı ile çok uyuşuyor. Ben de p90X’cilerdenim, senin karın bölgesindeki ısrarın bende bacak için geçerli, ne yapsam incelmiyor, delirmek üzereyim. Belki bir süre sonra bu konuda da tavsiyeler gelir senden, ben ne de olsa tüm yazılarını büyük bir zevkle okuyorum. 😉

    Sevgiler ve tekrar geçmiş olsun.

    Cevapla
    1. Dilara Yazar

      Merhaba Nouvelle 🙂
      Hoş geldin. Onelifebefit blogum, inan beni mütemadiyen yazmaya teşvik ediyor. Çok fazla ses veren, paylaşımda bulunan olmasa da bir kesimin sakince takip ettiğini ve bir şekilde az ya da çok bu hap bilgilerden faydalandığını düşünüyorum. Hiç meraklanma bacaklarla ilgili paylaşımlar da gelecek. Nasılsa 3 hafta daha eve bağımlıyım. Yazdıkça yazarım gibi geliyor!

      Cevapla
  3. Afet

    Merhaba. Ben de yulaf tüketenlerdenim. Ama zannediyorum ki PİKA hastalığı geçiriyorum. Yulafı da, taş,kum yeme isteyimi karşılamak için kullanıyorum.(bir arkadaşım önermişdi). Yulaf kepeğini aşırı miktarda (350 qr. 2 günde) – kuru halde, hiç bir sıvı ve ya meyve katmadan tüketiyorum. gece 3-de bile …
    Artık 3 ay kadar oldu yulaf kepeği ile tanışlığım. Bir kaç kere kendimi kötü hiss ettim.(mide ağrısı..)
    Bunun bana etkileri nasıl ola bilir?
    Cevaplarsınız minnetdar olurum.

    Cevapla
    1. Dilara Yazar

      ne yazık ki bahsettiğiniz hastalık ile ilgili bir bilgim yok. bu konuda ben doğru bir kaynak değilim. lütfen doktorlarınızla paylaşın ve onlardan bilgilenmeye çalışın. çok geçmiş olsun.

      Cevapla
      1. erkan doğan

        yaklaşık 5 yıldır kahvaltılarda yoğurtla yada kefirle yulaf ezmesi tüketiyorum ve haftada ortalama 50 km koşuyorum, yulafı koşu öncesi yarım muzla 2 kaşık yulaf şeklinde alıyorum, koşu sonrası 6 kaşık yulaf +yoğurt+kefir yada yoğurt+muz yada ananas + ceviz yada çiğ badem tarçın ve bazen üzerine buğday ruşeymi ekliyorum,yulafı zaman zaman çorba ve tatlılara da ekliyorum

        Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir