Temiz Beslenme Mekanları: Bi’Nevi

bi-nevi-humus

Karaköy son yıllarda sıklıkla gittiğim, arkadaşlarımla buluşmayı ve birlikte keşfetmeyi sevdiğim, neredeyse her hafta açılan yeni mekanlarının hızına yetişemediğim bir semt. Rahatlıkla bir tam günümü hiç sıkılmadan geçirebiliyorum. Kah bilgisayarımı alıp yalnız başıma bir kahveye yerleşiyorum, kah sevgilimle buluşuyor akşam yemeği yiyorum. Bazen arkadaşlarımla rakı masasına oturuyor, neredeyse her ay bir hafta sonu ev sahipliği yaptığı sevimli sokak pazarı “Souq”a gidiyorum. Birbirinden güzel, o bayıldığım duvar resimlerinin önünde fotoğraflar çektiriyorum 🙂 Zamanla müdavimi olduğum mekanları bol Karaköy’den bugün seçtiğim temiz beslenme mekanımız nevi şahsına münhasır, çok hoş bir yer.

Bi’Nevi

Belkıs ve Özge adlı sağlıklı beslenme delisi iki kadının ortaklığıyla açılan Bi’nevi benim gibi temiz, GDO’suz ürünlerle beslenmek isteyen, bol sebze seven ve dışarı çıktığında öğününü tehlikeye atmak zorunda kalmadan yemek yemek isteyenler için bulunmaz bir mekan. Menü mevsime göre değişiyor, mevsiminde sebze-meyve kullanılmasına özen gösteriliyor. Ayrıca vegan ve bitkisel bazlı beslenenler için de bir cennet bence. Fajitas yapıyorlar, etsiz. Et yerine kavrulmuş ve baharatlarla tatlandırılmış ceviz kullanıyorlar!

bi-nevi

Kaju fıstığı ve bademden krem peynir yapıyorlar. Pazar günleri, henüz gidemedim ama, çok güzel kahvaltıları oluyor. Benim evde de severek yapıp yediğim ve hatırlarsanız sizlerle de paylaştığım kabaktan spagettileri çok meşhur. Spagettinin sosunu avokado ve kaju fıstığından yapıyorlar (Bir gün de ben bu şekilde deneyeceğim). Patlıcanı lazanya kılığında tanıyamayacaksınız! Kinoa ve nohut ile salataları çok lezzetli. Humus tartine, keçi peynirli tartine ve avokado tartine adındaki açık sandviçleri bir tane yetmeyen cinsten. Benim gibi avokado aşığı bir kadın için bulunmaz bir mekan anlayacağınız 🙂

bi-nevi-sacmalik

Tatlıları, kahveleri ve çayları da mevcut elbet. Muzlu ekmek, havuçlu kek benim favorim, ama “Bi’Nevi Saçmalık” adında bir tatlıları var ki alem! Pişmaniyeli cheesecake. Peyniri kaju fıstığından yaptıklarını bir daha hatırlatayım 🙂

Pazartesi günleri kapalılar. Bunun dışında her gün saat 12.00’da hizmete başlıyorlar. Karaköy ve civarında olduğunuzda bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir