Temiz Yıl Temiz Sayfa!

newyearresolutions

Bir önceki yılın bittiği gece ve yeni yıla uyandığımız ilk sabah aklımızda hep bir şeyleri önümüzdeki dönem “daha iyi“, “daha güzel“, “daha farklı” yapmak üzerine düşünceler vardır, itiraf edin 🙂 Çoğunlukla yeni, ama belki de bir önceki yıldan devam eden hedeflerimiz olur. “Keşke“lerimiz vardır bolca biten yıla ilişkin.

Benim de oldu ucundan tutup da bitiremediğim, belki de hiç başlayamadığım yeni yıl hedefleri. Ne zaman –nispeten– başarılı olmaya başladım biliyor musunuz yeni yıldan beklentilerimi ve hedeflerimi gerçekleştirme konusunda? Oturup ulaşılabilir hedefler koyup kendime bunları yazdığım zaman! İlk iş bu yani:

– Yeni yıldan kendiniz için başarmak istediklerinizi, ulaşılabilir olması ve sizden başka birilerine ya da bir şeylere bağlı olmaması ön koşul, tek tek yazın bir kağıda. Bildiğiniz şekilde liste yapın.

– Sonra hedeflediğiniz şeyler için mümkün olabilecek en makul tarih ya da zaman aralıkları belirleyin.

– İmkanınız var ise bu listenizi her daim gözünüzün önünde olacak bir yere asın. Buzdolabınızın üstü olur, çalışma odanızdaki pano olur. Bilgisayarınızın açılış sayfasına görsel olarak bile yapabilirsiniz.

Aynen iş hayatında olduğu gibi kendimizle ilgili konularda da başarıya ulaşmanın yolu ulaşılabilir, ölçülebilir hedefler koymak ve bir aksiyon planı yapmaktan geçiyor. Örneğin “2014 yılında kilo vermek istiyorum”  yerine “2104 yılında beslenmeme dikkat ederek ve haftanın üç günü spor yaparak sağlıklı bir şekilde on kilo vereceğim” demek hedeflediğiniz noktaya daha emin adımlarla yaklaşmanız için sizi motive edecek planlama yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Hadi gelin bu yılki hedeflerimizi birlikte koyalım ve takip edelim. Birbirimizi motive edelim. Ve başarıya ulaştığımızda kendimizi, birbirimizi ödüllendirelim. Var mısınız? Beni geçtiğimiz yılki “temiz beslenme” ve “sağlıklı yaşama“, “daha çok koşma” ve “daha çok spor yapma” konularında en çok motive eden şey bu konuya ilişkin Instagram, Web ve Faceboook aracılığıyla takip ettiğim kişilerin yazdıkları, yaptıkları, başardıkları ve paylaştıkları oldu. One Life Be Fit‘i de bu yüzden yarattım zaten. Başkalarına ilham olabilmek, motive edebilmek ve bu sayede kendi motivasyonumu ve sorumluluğumu da kaybetmemek için.

Yeni yıl için “Temiz Yıl Temiz Sayfa” sloganı ile değişime hazırım diyorsanız siz de, hoş gelirsiniz One Life Be Fit’e 🙂 Yapmayı planladığım şey şu olacak:

– Kendi “Temiz Yıl Temiz Sayfa” hedeflerimi paylaşacağım.

Her hafta bittiğinde, Pazar günü, bir önceki haftaya ait neyi hedefleyip neyi başardığımı yazacağım. Bu değerlendirme ile birlikte yeni haftanın planını da paylaşacağım.

Her ay bittiğinde sizlerden o ay kendinizle ilgili hedefleyip başardığınız şeyleri bana yazmanızı isteyeceğim. Başaramadığınız, ulaşmakta zorlandığınız şeylerle ilgili birlikte kafa yorup yeni aksiyon planları yapacağız. Birilerinden pozitif anlamda destek almak, paylaşmak her zaman motive eder inanın. Dünyanın her yerinde “destek grupları” bu yüzden var!

– Her ay hedeflerine ulaşmış sizler arasından bir One Life Be Fit takipçisi ile bir araya gelecek ve kendisine el emeğim göz nurum, sağlıklı ve temiz doğal enerji bombaları“mdan bir güzel paket hediye edeceğim 🙂 İstanbul dışında iseniz paketinizi size posta yolu ile ulaştıracağım.

Ne dersiniz? Var mısınız sağlıklı yaşama ilişkin çıkacağınız yola yol arkadaşları olmaya?

İşte benim “Temiz Yıl Temiz Sayfa” hedeflerim:

1- Bu yıl artık yarı maraton koşmak istiyorum. Bu sebeple ilk yarı maratonum olan 2 Mart tarihinde koşulacak olan Runtalya‘ya hazırlanabilmek adına haftada dört gün düzenli koşacağım (Hangi programa göre koşacağımı/programımı haftalık paylaşacağım).

2- Runtalya’yı Mart ayında tamamladıktan sonra bir tane de yurt dışında yarı maraton koşmak istiyorum. Fakat henüz hangisi olabilir karar veremediğim için bu hedefimin üzerinde biraz daha çalışıp, ilk yarı maratonumu tamamladıktan sonra tarih ve plan olarak revize edeceğim.

3- 2014 yılını tamamladığımda toplamda 1500 km koşmuş olmayı planlıyorum (Toplam koştuğum km’yi Nike+ ya da Daily Mile uygulamaları ile takip etmek mümkün)!

4- Runtalya’da Adım Adım ile iyilik peşinde  “Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı” için koşacak ve geçtiğimiz yıl koşarak topladığım bağış miktarını iki katına çıkaracağım.

5- Vücudumu toksinlerden arındırmak, sakatlıklardan korumak ve esneklik kazandırmak; nefesimi doğru kullanmayı öğrenebilmek için başladığım Bikram Yoga’yı haftada iki gün düzenli yapacağım.

6- Geçtiğimiz yıl Şubat ayında %12.4 olan yağ oranımı %1o düzeyine çekecek, bir kilo daha kas kazanacağım.

7- Altı numaralı maddeyi başarabilmem için ağırlık çalışmam ve beslenmeme dikkat etmem gerekiyor. Temiz beslenmeye önümüzdeki yıl da devam edeceğim. Bu sebeple taze meyve-sebze, balık tüketimine ağırlık verecek; karbonhidrat ve kırmızı et tüketimini sınırlayacağım (Bu maddeye ilişkin programımı yine haftalık paylaşacağım).

8- Geçtiğimiz yıl boyunca hiç kalori saymadım, her gün tartıya çıkmadım. Bu yıl da bu alışkanlığıma devam etmeyi planlıyorum. Benim için önemli olan temiz beslenerek ve günlük en az bir saatlik sporumu yaparak sağlıklı bir kadın olarak yaşamıma devam etmek (Bir saat spor gününüzün sadece %4’ü, unutmayın).

Değişim bir haftada ya da bir ayda kendini göstermeyebilir. “Temiz Yıl Temiz Sayfa” sabır ve kararlılık gerektiren bir yol, kabul ediyorum. Ama gönülden isterseniz bir şeyi ve ilk adımı atarsanız başarabileceğinizi de biliyorum. Pozitif düşünmekten, kendinizi ulaşmak istediğiniz fiziksel ve ruhsal durumda hayal etmek vazgeçmeyin.

Bu yıl harika olacak 🙂

 

 

 

 

Temiz Yıl Temiz Sayfa!” hakkında 15 yorum bulunuyor:

 1. Alpni

  2 Hedefin bana uyuyor…

  1. ve 3 .hedeflerine bende ortak olmak istiyorum.

  1.ci hedefin için ,Runtalya yı bende istiyorum. Böylece başka bir şehirde koşma hedefimi gerçekleştirmiş olurum bende.

  3.cü hedefin için ,Şimdiden Nike+ da 1500 km lik bir challenges açıp süreyi de 1 yıl yaparsan ve beni,katılmak isteyen başka arkadaşların olursa eklersen ortak bir hedef olmuş olur.Ölçümlemiş ve takip etmiş oluruz.

  Temiz bir yazı olmuş 🙂 Başarabiliriz.

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Sevgili Alpni,
   3. hedefim için 1 Ocak günü açıyorum challenge. Bir tane katıldım daha önce, gerçekten çok motive edici. I LOVE NIKE 🙂
   Teşekkür ederim.
   Runtalya için uygulayacağım antrenman planımı takip edersen birlikte 21K hazırlığı yapabiliriz.. Ne dersin?

   Sevgiler, iyi yıllar şimdiden..

   Cevapla
 2. Alpni

  Yorumu yayınladıktan sonra dank etti.

  “”Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı” için koşacak ve geçtiğimiz yıl koşarak topladığım bağış miktarını iki katına çıkaracağım.” hedefin içinde

  12 ay boyunca gönüllü destekçi olup hedefini iki katına çıkarmana destekçi olmayı hedefledim bende. Bağışlarım her ay ücretimin yatmasını müteakip 10 TL den az olmamak kaydıyla 12 ay boyunca devam ettirmeyi düşünüyorum.

  Ödemelerin açıklama kısmına ///DİLARA ERDEM şeklinde yapıyoruz değil mi ?

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Bu konuyu konuştuğumuz şekilde yapalım şimdi derim. Runtalya öncesi bağış için gerekli bilgileri paylaşıyor olacağım buradan. Çok teşekkür ederim, harikasın:)

   Cevapla
 3. tolunay

  Canım, dostum, kardeşim… 2014 dileklerine yürekten katılıyorum. Hoplamalı, zıplamalı, koşmalı, coşmalı, kıpır kıpır neşeli ve sağlıklı bir yıl diliyorum. Seni adım adım takip ediyorum …..

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Bir tanem,
   Beni takip etmeye devam et, çok güzel planlarım var bizim için 🙂
   Seni çok seviyorum. Bu yılbaşı gecesi ayrı olacağız uzun zamandan sonra. En kısa zamanda görüşebilmek ve planları yüz yüze konuşabilmek üzere.

   Mutlu, coşmalı, bol seyahatli, sağlıklı ve fit yıllara..

   Cevapla
 4. Aysegul

  Merhaba dilara 🙂
  Hedeflerine ulaşacağına canı gönülden inanıyorum, insallah hep birlikte 😉
  Kosu konusunda size saglık nedenlerinden dolayı eşlik edemeyeceğim ama yürüyüş ve evde egzersiz konusunda yanınızdayim. Zaten 2013’te hedefim olmadıgı halde bazı seyler kendiliğinden oldu en cokta temiz-alkali beslenme konularında bilgilendim,bu bu yılda artarak devam edecek. Yüzde 80 uymuş görüyorum kendimi, arada ufak kaçamaklar tabiki olacak heralde :))
  Yağ oranım sıfıra yaklaştığı için benim o konuda asıl hedefim sağlıklı bir sekilde ‘temiz yağlarla’ bu oranı yukseltebilmek, ve tabiki en azından birkaç kilo almak:) sanırım benim hedeflerim biraz farklı oldu.
  Daha cok spor daha cok sağlıklı beslenme her yılki hedeflerimiz olsun. Zaten yasam tarzımız cok zorlanacagimizi düşünmüyorum 🙂

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Sevgili Ayşegül,
   Alkali Beslenme konusunda yeni yılı birlikte karşıladığımız dostlarımın evinde bulduğum kitabı 2 saatte okuyarak bilgi edindim 🙂 Genel beslenme düzenimiz ve mutfağımızdaki yiyeceklere bakınca zaten 80% alkali besleniyormuşuz (yeni yıl hedeflerim arasında kırmızı eti azaltmak vardı. bir de alkolü daha kontrollü içmeye çalışacağım. dolayısıyla neredeyse 10%luk kısım da hallolacak bu şekilde). Evimizde 1.5 yıldır alkali su içmemizi sağlayan bir makinamız vardı zaten. su konusunda durum iyi.
   senin bence de hedeflerin çok anlamlı. önce sağlıklı olmak istiyoruz çünkü:) sevgiler

   Cevapla
 5. Ebru

  merhaba,

  sizi JTB.den takip ederdim. Bu sayfa da gayet başarılı olmuş. motivasyon konusunda gerçekten çok yardımcı oluyor ve daha da olacak inanıyorum. şöyle ki ben yaklaşık 100 kg, yıllardır yapmaya çalışıp beceremediği diyetlerden muzdarip, haşimato ve hipoglisemi hastası biriyim. metabolizmamı mahvettim desem yeridir. 2013 ün başında bir iç hastalıkları uzmanına görünüp uzun bir test listesi aldım. ama henüz bu testleri yaptırma gücünü ve cesaretini bulamamıştım kendimde şimdiye kadar. ama siteniz bana ilham verdi. 02/01 e randevu aldım. testlerimi yaptırıp gerekiyorsa ilaçlara ama kesinlikle temiz beslenme ve egrzersize başlıyorum. inşallah en kısa zamanda net bir hedef listesi yapıp ben de paylaşacağım sizinle… çok büyük hedeflerim yok. biraz hafifleyip, biraz esneyip, biraz daha enerjik olabilirsem 2014 benim için iyi bir yıl olur 🙂 selamlar, sevgiler, teşekkürler, iyi seneler…

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Merhaba Ebru, hoş geldin onelifebefit’e 🙂
   son dönemde okuduklarım ve araştırdıklarımla hakikaten de ne kadar çok yanlışlar yapmışız zamanında diyorum. diyet de bunlardan biri!
   hekime danışarak tetkiklerini en kısa sürede yaptırma kararlılığın ile şimdi seni Temiz Yıl Temiz Sayfa’da daha çok görmek istiyorum 🙂 inan bana beslenme konusundaki yanlışları düzelterek ve birazcık da hareketle kalıcı bir değişime adım atacaksın. zorlandığın noktalarda birlikte bir yol bulabiliriz diye düşünüyorum.

   sevgiler

   Cevapla
   1. Ebru

    merhaba,

    henüz testleri tamamlayamadığım için cvp yazmadım şimdiye kadar. sonuçlar beni şaşırtmadı; insülin direnci, tirodit ve hipoglisemi… şimdi iyi bir endokrin doktoru (beslenme üzerine yoğunlaşmış olursa tercihim) bulup takibe başlayacağım.

    desteğin için teşekkürler… sevgiler…

    Cevapla
    1. Dilara Yazar

     Sevgili Ebru,
     bir doktora danışarak yavaş yavaş planlama yapman çok önemli. verdiğin bu kararlardan ötürü ben seni tebrik ediyorum 🙂 her zaman her konuda desteğe hazırım. bu yıl senin yılın olsun hadi 🙂

     Cevapla
 6. mugealp

  Dünden beri büyük bir keyifle blog da geziniyor, hazine bulmuş edasıyla tüm postları soluksuz okuyorum.zaten bir çok bölümde yorum ve soularımı göreceksin. hiç birine henüz cvp gelmese de henüz görmemiş olduğunu düşünüyor ve seni sıkmamayı ümit ediyorum.
  2. ayın ortalarına yaklaşırken ben de hedeflerimden sözedeyim
  1. Koşmaya devam haftada 30-35 km açık havada, Çengelköy -Anadolu hisarı hattındayım
  2. küçücük 160 lık bedenimde %21,5 luk yağ oranımda (seninkini görünce çok utandım ) kesinlikle azaltmak istiyorum, kas oranımı artırmak bir de tabi ki
  3. temiz beslenmeye çalışacağım ve bunu yaşam tarzı olarak en azında% 80 olarak devam edeceğim
  şimdilik bu kadar.
  sevgiler…

  Cevapla
  1. Dilara Yazar

   Merhaba Müge,
   hafta sonu maillerime ara vermiştim, biraz dizim ile sıkıntılarım var :((
   *
   Hedefler harika!
   Benim desteklediğim şey de hep yağ oranını düşürmek, temiz beslenerek sağlıklı bir diyet yapmak. O yok bu yok şeklinde ölümüne rejim yaparak kilo vermek değil!
   O zaman hedefler ve gerçekleşme durumlarına ilişkin başarıp başaramadıklarımızla ilgili Şubat sonu değerlendirmesinde senden haber bekliyorum 🙂

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir